Nová štúdia spochybnila teóriu o absolútnej jedinečnosti odtlačku prsta. Čo s tým má AI?

Reklama
Ilustračné foto. Zdroj: FREEPIK/rawpixel.com

Všeobecne sa prijíma skutočnosť, že každý odtlačok prsta je unikátny a preto sa dajú odlíšiť aj jednotlivé prsty u každého človeka. Nový výskum za pomoci strojového učenia však ukázal, že jeden človek môže mať zhodné znaky na rôznych prstoch.

Vo všeobecnosti panuje názor, že odtlačky prstov, hoci aj od tej istej osoby, sú jedinečné, a teda neporovnateľné. Inžinieri Kolumbijskej univerzity v New Yorku pod vedením Gaba Guoa vytvorili model umelej inteligencie, ktorý týmto tvrdením otriasol. Vedecký tím pomocou nového modelu na báze umelej inteligencie zistil, že odtlačky prstov jedného človeka sú si podobnejšie, než sa pôvodne predpokladalo. Problém sa ukrýva v zaužívanom spôsobe, akým sa odtlačky porovnávajú.

Vedecký časopis Science prišiel minulý týždeň s teóriou, ktorá narúša dlhodobý úzus o neopakovateľnosti vzoru, ktorý nám na bruškách prstov vykresľujú papilárne línie.

Systém na báze umelej inteligencie

Vedci analyzovali 60 000 odtlačkov prstov z verejnej databázy USA pozostávajúcej zo súborov 10 prstov jednotlivých osôb. Odtlačky vložili po dvojiciach do systému založeného na umelej inteligencii, ktorý je známy ako hĺbková kontrastná sieť (deep contrastive network).

V niektorých prípadoch išlo o dvojice prstov tej istej osoby (avšak o rôzne prsty) a niekedy patrili prsty rozdielnym ľuďom. Skúmané odtlačky vložili do modelu umelej inteligencie v pároch, aby sa postupne naučila vyhodnocovať, ktoré odtlačky patria jednému človeku. Nakoniec model dokázal rozpoznať a prepojiť odtlačky dvojíc prstov jedného človeka so 77-percentou úspešnosťou. Použitím viacerých párov prstov jedného človeka bola úspešnosť ešte vyššia.

Výskumníci tvrdia, že technológia dokázala s vysokou presnosťou určiť, či odtlačky z rôznych prstov pochádzajú od jedného alebo viacerých ľudí.

Podľa vedcov je zistenie o podobnosti odtlačkov prstov jednotlivca zaujímavé nielen preto, že spochybňuje dlhodobo zaužívaný názor o absolútnej jedinečnosti každého odtlačku prsta. Nový poznatok by mohol pomôcť pri vyhodnocovaní stôp nájdených na miestach trestných činov. Ak totiž odtlačky prstov nájdené na mieste činu pochádzajú z iných prstov, ako sú odtlačky prstov v evidencii, nedôjde k zhode, píšu výskumníci v uverejnenej štúdii. Práve zistenie vedcov z Kolumbijskej univerzity v New Yorku by preto mohlo byť prelomové.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie