Otázka konzumácie psieho mäsa je jedna z najkontroverznejších otázok, ktoré môže cudzinec v Južnej Kórei položiť. Reakcie o odpovede miestnych však často závisia od veku osoby, ktorej bola otázka položená.
Začiatkom tohto roka juhokórejská vláda schválila nový zákon, ktorý do roku 2027 zakazuje chov, porážku, distribúciu a predaj psov na mäso. Mnohí aktivisti konzumáciu vnímajú ako negatívnu konotáciu, čo vrhá na celú spoločnosť negatívny obraz. Podľa nich je kórejská kultúra barbarská.
Z historického hľadiska boli kravy v kultúre vysoko cenné, čo podľa profesora antropológie Joo Young-ha, viedlo k tomu, že obyvatelia boli nútení hľadať iné zdroje bielkovín. Psie mäso bolo jednou z najlepších možností, hoci vždy sa našli takí, ktorí sa mu vyhýbali.
Počas olympijských hier v Soule v roku 1988, v tom čase najväčšieho medzinárodného podujatia, aké kedy Južná Kórea hostila, to mnohých šokovalo, kritika konzumácie psieho mäsa sa tak začala dostávať do titulkov po celom svete.
„Spočiatku bolo veľa ľudí, najmä sociálne elity, nahnevané, vnímali to ako neúctu k iným kultúram. Postupom času však viac ľudí pociťovalo hanbu a stali sa kritickejšími,“ uviedol Dr Joo pre BBC.
Kórejci konzumujú psie mäso stále menej
Podľa prieskumu Gallup v minulom roku iba 8 % ľudí vyskúšalo psie mäso za posledných 12 mesiacov, čo je výrazný pokles z 27 % v roku 2015. Čísla poskytnuté Kórejskou asociáciou jedlých psov, organizáciou zastupujúcou toto odvetvie, tiež poukazujú na pokles.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)