Ukrajina nie je schopná žiadnej zmysluplnej vojenskej protiofenzívy v konflikte s Ruskom a stala sa úplne závislou od finančnej pomoci Západu, tvrdí slovenský premiér Robert Fico. Pozícia ukrajinského prezidenta je otrasená, zatiaľ čo ruský prezident zvyšuje a posilňuje svoju politickú podporu, napísal Fico v komentári v denníku Pravda.
Fico dlhodobo kritizuje vojenskú podporu západných krajín Ukrajine a protiruské sankcie, ktorých význam teraz opäť spochybnil, všimol si český denník iDnes.cz. Zopakoval, že kríza na Ukrajine nemá vojenské riešenie, a vyslovil sa za štandardizáciu vzťahov medzi Európskou úniou a Ruskom. „Je doslova šokujúce vidieť, ako sa Západ opakovane mýli v hodnotení situácie v Rusku. Fakty sú neúprosné. Rusko vojensky úplne ovláda okupované územia a pokusy presvedčiť medzinárodné spoločenstvo demagógiou o demoralizácii ruských vojakov a obrovských ľudských stratách sa čoraz viac ukazujú len ako prázdne demagogické zbožné želania,“ povedal Fico.
Slovenský premiér tiež napísal, že ruská ekonomika a mena sa nezrútili, protiruské sankcie zvyšujú vnútornú sebestačnosť Ruska a ruské energetické giganty hlásia rekordné dodávky do Číny a Indie. Fico dodal, že Rusko nepociťuje negatívne dôsledky svojho rozhodnutia použiť vojenskú silu na Ukrajine z februára 2022 do takej miery, aby ho to zruinovalo, ako to predpovedali „západní plánovači“.
„Naďalej si myslím, že by sme sa mali vrátiť k nedávnej európskej rétorike o tom, že EÚ a Rusko sú do istej miery spojené nádoby a že sa navzájom potrebujú. Ako predseda vlády SR nebudem šíriť nevraživosť voči žiadnej krajine na svete a želám si aj postupnú štandardizáciu vzťahov medzi členskými štátmi EÚ a Ruskom,“ povedal Fico. Očakáva, že na Ukrajinu budú naďalej bezvýsledne prúdiť zbrane a peniaze. „Otvorene priznať nesprávnosť prijatej stratégie je pre jej autorov politicky nemožné. O dva alebo tri roky budeme tam, kde sme teraz. Žiaľ, zdravý rozum nezvíťazí, aj keď nám všetkým velí okamžite vyhlásiť prímerie a sadnúť si za rokovací stôl,“ povedal.
Fico prirovnal kroky Ruska voči Ukrajine k invázii USA do Iraku. „Rusko reagovalo na bezpečnostnú situáciu a vtlačenie Ukrajiny do NATO porušením medzinárodného práva, vojenskou silou bez medzinárodného mandátu. Veľké krajiny to robia často, pozrite sa, čo urobili USA v Iraku,“ napísal Fico. Koalícia pod vedením USA napadla Irak v marci 2003 s odôvodnením, že vláda autoritárskeho prezidenta Saddáma Husajna vlastní zbrane hromadného ničenia. To sa však nepotvrdilo, výsledkom invázie bol najmä pád diktátorského režimu.