Hory odpadkov v Bosne: Škodia turizmu aj zdraviu obyvateľov (video)

Reklama
Odpadky na rieke Drina ohrozujú zdravie ľudí aj cestovný ruch. Zdroj: X/Reuters World

Malebné mestečko Višegrad v Bosne a Hercegovine priťahuje turistov z celého sveta predovšetkým vďaka svojmu mostu z čias osmanskej ríše. Kým sa k nemu však dostanú, dojem im pokazí obrovská hromada odpadkov na rieke Drina. V tomto horskom údolí to pôsobí ako „päsť na oko“. Kazí nám to biznis a škodí nášmu zdraviu, sťažujú sa miestni občania.

Rieka Drina tečie cez Čiernu Horu, Srbsko a Bosnu, kde višegradská vodná elektráreň pred dvadsiatimi rokmi vybudovala v hlbinách kaňonu provizórnu bariéru zo starých zhrdzavených sudov na olej, ktoré chránia jej hrádzu pred prinesenou suťou.

Majitelia a zamestnanci hotelov a reštaurácií vo Višegrade sa preto na skládku sťažujú. Škodí totiž turizmu a tým pádom aj ich biznisu.

„Turisti ako prví vidia skládku odpadkov v Drine a potom to tu hodnotia negatívne. To ovplyvňuje ako turizmus, tak ľudí, ktorí tu žijú,“ upozorňuje vedúca recepčná v hoteli Andricev Konak Dijana Rajićová.

„Je tu asi päť tisíc kubíkov odpadu rôzneho druhu,“ hovorí Dejan Furtula, ktorý je z višegradského ekologického centra a ukazuje na záplavu odpadkov v rieke.. „Prichádza to zo všetkých strán a tento scenár sa bohužiaľ opakuje každý rok,“ rozpráva.

„V rieke Drine nájdete doslova všetko, na čo si spomeniete… mŕtve zvieratá, zdravotnícky odpad, časti áut,“ vymenováva Furtula. „Sme akousi regionálnou skládkou, pretože tento odpad neprodukujú obyvatelia Višegradu, ale obyvatelia miest na hornom toku rieky,“ vysvetľuje.

Podľa Furtuly odpadky, medzi ktorými sa občas objavia aj domáce spotrebiče, priplávajú z horných prítokov Driny, kde stúpajúca hladina vody po prívalových dažďoch a topenia snehu do rieky vyplavuje odpadky z neďalekých skládok.

Varuje, že toxický odpad ohrozuje delikátny ekosystém v rieke a keď horí, ničí aj vzduch, ktorý občania Višegradu a turisti musia dýchať. „Je to obrovská pohroma a hanba pre nás všetkých. Svetu ukazujeme škaredú vizitku,“ myslí si Furtula.

Dodáva, že ekológovia majú podozrenie, že je rieka kontaminovaná aj ťažkými kovmi. Preukázať alebo vyvrátiť to má analýza vzoriek vody, ktorá je v pláne počas tohto roka.

Malé mestečko Višegrad s približne piatimi tisíckami obyvateľov leží neďaleko hraníc so Srbskom. Nachádza sa tak na dopravnom ťahu medzi bosnianskou metropolou Sarajevom a srbským mestom Užice. Mestečko je známe hlavne mostom z čias osmanskej ríše, ktorý preslávil bosniansky nositeľ Nobelovej ceny za literatúru Ivo Andrić.

V polovici 15 storočia mesto dobyli Turci a vzdali sa ho až o štyri storočia neskôr. Za historickými pamiatkami dodnes jazdia turisti.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie