Francúzsko má nového premiéra: Má šarm, mladosť a pre svoju orientáciu zažil šikanovanie

Reklama
Gabriel Attal prichádza na slávnostné prevzatie premiérskeho úradu v utorok 9. januára 2024. Francúzsky prezident Emmanuel Macron v utorok vymenoval bývalého hovorcu vlády a doterajšieho ministra školstva Gabriela Attala za nového premiéra. Vo veku 34 rokov sa Attal stal najmladším predsedom vlády v dejinách krajiny. Zdroj: FOTO TASR/AP

V 34 rokoch sa doterajší minister školstva Gabriel Attal stal vôbec najmladším francúzskym premiérom. Medzi „macronovcami“ sa radí skôr k ľavému krídlu, do politiky napokon vstúpil ako socialista.

Čoskoro expremiérka Élisabeth Borneová sa dočkala poďakovania, na čele vlády zažívala neľahké časy – práve počas jej mandátu prešla kritizovaná dôchodková reforma, rovnako ako zákon o migrácii, ktorý ale rozhádal aj prezidentský tábor.

Borneová musela podľa denníka Le Monde čeliť takmer 30 návrhom na vyslovenie nedôvery a 23-krát sa uchýlila k článku 49.3 ústavy, pomocou ktorého je možné obísť hlasovanie parlamentu. „Za mnohých okolností mala odvahu, ktorú ostatní nemali. Bola pre mňa kvalitnou partnerkou,“ ocenil ju vodca opozičných Republikánov Éric Ciotti.

Vyššie uvedené reformy aj časté obchádzanie parlamentu sa však prejavili na nízkej popularite vlády medzi Francúzmi. V tomto ohľade by mal nový premiér pomôcť, spomedzi všetkých francúzskych ministrov až doteraz patril k tým obľúbenejším.

Gabriel Attal má iba 34 rokov a jeho meno sa medzi favoritmi na premiérsku funkciu dlho neobjavovalo. Médiá skôr špekulovali o „ťažkých váhach“ vlády, akými sú minister vnútra Gérald Darmanin alebo šéf rezortu hospodárstva Bruno Le Maire.

Attal má ale svojim ľavicovejším videním sveta k Macronovi určite bližšie – aj on si prešiel členstvom v Socialistickej strane, z ktorej po vzniku prezidentského hnutia En Marche! (a neskôr Obnova) odišiel.

Podobne ako Macron, aj Attal pochádza z bohatej rodiny. Jeho otec bol advokát a neskôr filmový producent, matka pracovala v produkčnej spoločnosti. Pri štúdiách si mladý Gabriel niekoľko mesiacov privyrábal prácou v parížskych reštauráciách. Dobre sa mu pracovalo až v druhom podniku, kde bol v styku so zákazníkmi a mohol tak uplatniť svoj osobný šarm.

Vôbec prvýkrát k politike sa dostal v roku 2002, kedy ho rodičia vzali na demonštráciu proti účasti Jeana-Marie Le Pena v druhom kole prezidentských volieb.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie