Rok 2023 bol najteplejším v histórii, pričom nárast teploty zemského povrchu takmer prekročil kritickú hranicu 1,5 stupňa Celzia. Priemerná globálna teplota dosiahla 14,98 stupňa Celzia, uviedla to dnes Služba monitorovania zmeny klímy programu Copernicus (C3S) Európskej únie. TASR správu prevzala z agentúry AFP.
Správa predstavuje všeobecné zhrnutie najvýznamnejších klimatických extrémov za rok 2023 a hlavných faktorov, ktoré za nimi stoja, či už ide o koncentrácie skleníkových plynov, jav El Niňo či ďalšie prirodzené výkyvy.
Klimatické zmeny zintenzívnili vlny horúčav, suchá a požiare na celej planéte a posunuli „globálny teplomer“ o 1,48 stupňa Celzia nad predindustriálnu referenčnú hodnotu, oznámila C3S.
„Tento rok je zároveň prvým rokom, v ktorom boli všetky dni o viac ako jeden stupeň teplejšie ako v predindustriálnom období,“ povedala zástupkyňa vedúceho C3S Samantha Burgessová.
„V roku 2023 bola priemerná globálna teplota 14,98 stupňa Celzia, čo je o 0,17 stupňa viac ako v predchádzajúcom najteplejšom roku 2016,“uviedli meteorológovia z únijnej služby. „Rok 2023 bol o 0,6 stupňa teplejší ako priemer v rokoch 1991 až 2020 a o 1,48 stupňa teplejší ako predindustriálne obdobie v rokoch 1850 až 1900,“ dodali. Porovnanie s dobou pred priemyselnou revolúciou klimatológovia používajú na dokreslenie globálneho otepľovania.
Spoľahlivé záznamy o počasí pochádzajú z roku 1850, ale staršie údaje o zmene klímy – z letokruhov stromov, ľadových jadier a sedimentov – ukazujú, že teploty v roku 2023 „prevyšujú teploty v ktoromkoľvek období za uplynulých 100.000 rokov“, dodala.
Takmer polovica roka prekročila hranicu 1,5 stupňa Celzia, za ktorou je podľa vedcov pravdepodobnejšie, že sa klimatické vplyvy samovoľne posilnia a stanú sa katastrofickými.
Aj keby priemerná teplota zemského povrchu v roku 2024 prekročila 1,5 stupňa Celzia – ako predpovedajú niektorí experti -, neznamená to, že svet nesplnil ciele parížskej klimatickej dohody obmedziť globálne otepľovanie pod túto hranicu.
K tomu by došlo až po niekoľkých po sebe nasledujúcich rokoch nad referenčnou hodnotou 1,5 stupňa Celzia, a aj potom zmienená dohoda z roku 2015 pripúšťa možnosť zníženia teploty Zeme po období tzv. „prekročenia limitu“.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)