Polícia v Juhoafrickej republike prehráva vojnu so zločinom. Zatiaľ čo v Spojených štátoch pripadá za rok na stotisíc obyvateľov šesť prípadov vrážd, v JAR je to vyše sedemdesiat. Vlastný pocit pokoja si tí bohatí zaisťujú u súkromných bezpečnostných agentúr, ktoré sa namiesto polície starajú o nastoľovanie poriadku. Nie vždy sa im to však darí.
Juhoafričan Thamsanqa Mothobi si v Johannesburgu žil svoj život. Jedného dňa ho prepadla organizovaná skupina, ktorá ho odviezla preč z hlavného mesta a donútila ho, aby jej poskytol údaje k mobilnému bankovníctvu.
„Mali zbrane a požadovali PIN kódy k mojim aplikáciám. Zvýšili limity pre výber peňazí z mojich účtov a vyprázdnili ich. Prepustili ma až v skorých ranných hodinách,“ povedal otec troch detí a dodal, že jedinou útechou mu bolo, že ho nezabili.
V Juhoafrickej republike, ktorá podľa oficiálnych štatistík zaznamenáva 75 vrážd a 400 lúpeží denne, sa jedná o častú situáciu. Hoci sa jedná o najrozvinutejšiu africkú krajinu, zaujíma JAR jednu z najvyšších priečok v rebríčku násilnej kriminality na svete.
Experti po celom svete varujú, že juhoafrická polícia prehráva boj so zločinom. To vedie občanov, ktorí si to môžu dovoliť, k tomu, že sa obracajú na súkromný bezpečnostný priemysel. Ten v posledných rokoch zažíva „boom“.
„Situácia sa stále zhoršuje,“ povedal agentúre AP Anton Koen, bývalý policajt, ktorý teraz vedie súkromnú bezpečnostnú firmu, ktorá sa špecializuje na sledovanie a vyhľadávanie unesených ľudí a ukradnutých vozidiel. „Počet vrážd je najvyšší za posledných dvadsať rokov, násilie sa stupňuje,“ dodáva bývalý policajt.
Podľa údajov Úradu pre reguláciu súkromného bezpečnostného priemyslu je v krajine viac ako 2,7 milióna registrovaných súkromných bezpečnostných pracovníkov, čo z juhoafrického bezpečnostného priemyslu robí jeden z najväčších na svete. Na porovnanie, na 62 miliónov obyvateľov krajiny pripadá menej ako 150 000 policajtov.
Služba pre bohatých
Súkromné bezpečnostné spoločnosti získavajú mesačný poplatok za hliadkovanie v okolí a ozbrojenú reakciu na poplašné systémy svojich klientov. Ponúkajú tiež služby sledovania a vyslobodzovania áut, čo často vedie k tomu, že sa zapájajú do rýchlych naháňačiek so zlodejmi a únoscami áut.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)