Niektorí izraelskí činitelia majú podľa denníka Haarec obavu z toho, že by Medzinárodný súdny dvor (ICJ) mohol Izrael obviniť z genocídy v Pásme Gazy. Na ICJ sa kvôli izraelskému vojenskému postupu v Gaze, kde už zomrelo okolo 22-tisíc Palestínčanov, koncom minulého roka obrátila Juhoafrická republika, podľa ktorej by sa Izrael mal zodpovedať práve z genocídy.
Haarec v článku píše o obavách bezpečnostných činiteľov a prokuratúry a informuje o vysoko postavenom izraelskom právnom expertovi, ktorý v uplynulých dňoch varoval najvyššie vedenie izraelskej armády pred „reálnym nebezpečenstvom, že súd vydá príkaz vyzývajúci Izrael na zastavenie paľby“. Izrael by podľa odborníka bol takýmto rozhodnutím viazaný.
Ak by takto súd rozhodol, panuje podľa denníka obava, že by to viedlo k izolácii Izraela a napríklad aj sankciám voči nemu či bojkotu izraelských firiem.
Juhoafrická republika vo svojom podaní Medzinárodnému súdnemu dvoru tvrdí, že Izrael v Gaze pácha genocídu a netrestá osoby, ktoré ku genocíde podnecujú. Je tiež presvedčená, že sa Izrael dopúšťa vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti.
Izrael, ktorý masívnou vojenskou operáciou reaguje na októbrový útok palestínskeho radikálneho hnutia Hamas, ktorý si v Izraeli vyžiadal okolo 1200 mŕtvych, to popiera a tvrdí, že dodržiava medzinárodné právo. Kritiky kvôli vysokému počtu civilných obetí či tomu, že na začiatku vojny Gazu úplne odrezal od dodávok vody, potravín či liekov, sa mu ale opakovane dostáva aj od medzinárodných organizácií a spojencov.
Expertka na medzinárodné právo z Haifskej univerzity Shelly Aviv Jeini je presvedčená o tom, že juhoafrickú sťažnosť nemožno brať na ľahkú váhu. Na preukázanie zločinu genocídy je podľa nej potreba dvoch vecí – jednak dokázať zámer vyhladiť určitú skupinu ľudí a jednak ukázať na konkrétne činy, ktoré tento cieľ napĺňajú.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)