Výrobca lietadiel Boeing vyzval letecké spoločnosti, aby skontrolovali svoje lietadlá 737 MAX kvôli možnému uvoľneniu skrutky v riadiacom systéme výškovky. Vo štvrtok o tom informoval Federálny úrad pre letectvo (FAA) s tým, že s možným problémom pred pár dňami najprv prišla jedna z medzinárodných leteckých spoločností, ktorá si neželala byť menovaná. Následne sa ale problém ukázal aj pri ďalšom lietadle.
Federálny úrad pre letectvo sa snaží na prevádzkový stav lietadiel 737 MAX od Boeingu dohliadať. Teraz ale vedenie FAA prišlo s tým, že aj pri jednom z nedodaných lietadiel 737 MAX bola nesprávne utiahnutá matica. Informovala o tom agentúra Reuters
„Problém, ktorý sme pri konkrétnom lietadle objavili, sa nám podarilo odstrániť. Z dôvodu predbežnej opatrnosti ale všetkým prevádzkovateľom odporúčame, aby svoje lietadlá 737 MAX skontrolovali a o všetkých zisteniach nás informovali,“ zverejnila agentúra Reuters postoj výrobcu Boeing.
Samotné kontroly zahŕňajú odstránenie prístupového panelu a vizuálne overenie, či je skrutka v riadiacom systéme výškovky správne nainštalovaná. Inšpekcia jedného lietadla 737 MAX by mala vyjsť na asi 2 hodiny.
Na konkrétne výsledky kontrol čaká aj Federálny úrad pre letectvo. „FAA bude s Boeingom aj jednotlivými leteckými spoločnosťami v priebehu trvania kontrol v kontakte,“ uviedlo vedenie pre Reuters. Cieľom kontrol je zistiť, ako je tento problém rozšírený a či nie je známkou väčšieho problému počas výroby.
Dodávky ďalších lietadiel sa nemenia
Vedenie Boeingu požiadalo vedenie aeroliniek, aby lietadlá 737 MAX skontrolovali do dvoch týždňov. Na ďalšej výrobe a dodávkach zazmluvnených lietadiel 737 MAX sa nič meniť nemá. Celkom Boeing od roku 2017 dodal po celom svete už 1 370 týchto lietadiel, ktoré teraz bude treba skontrolovať.
Na negatívnu správu čoskoro zareagovali aj investori. Cena akcií spoločnosti Boeing totiž krátko potom klesla o jedno percento.
Oslovené letecké spoločnosti United Airlines a American Airlines, ktoré lietadlá 737 MAX od Boeingu v minulosti vo veľkom odobrali, neočakávajú, že by kontrola lietadiel mala narušiť plánovanú prevádzku, informuje iDNES.cz.
Anthony Brickhouse, ktorý je odborníkom na problematiku leteckej bezpečnosti, dodáva, že regulačný orgán by v krajnom prípade mohol prijať aj sadu ďalších opatrení. V blízkej budúcnosti ich ale neočakáva. „Letecké spoločnosti to musia brať vážne. Ako pasažier to ale nepovažujem za problém, ktorý by ma mal znepokojovať,“ myslí si.
Lietadlá 737 od Boeingu boli po celom svete uzemnené na viac ako 20 mesiacov po tom, čo v rokoch 2018 a 2019 zahynulo v dôsledku dvoch smrteľných nehôd na území Indonézie a Etiópie celkom 346 ľudí.