Príprava legislatívy o regulovanej dostupnosti konope je v poslednej dobe veľmi diskutovanou témou. Rok 2023 bol rokom významných krokom na ceste k legalizácii domáceho samopestovania aj komerčného predaja.
Situácia však v súčasnosti ustrnula na mŕtvom bode, pritom aj verejnosť (a možno práve tá predovšetkým) je podľa prieskumov legislatívnym zmenám naklonená.
Zámer zákona z pera národného protidrogového koordinátora Henrich Vobořila je na svete. Návrh je pripravený v niekoľkých variantoch, ktoré zahŕňajú legalizáciu samopestovania konope a vznik špeciálnych klubov na jeho rekreačné užívanie či väčšie sprístupnenie liečebného konope. Je zvažovaný aj variant licencovaného predaja v obchodoch prístupných dospelým osobám.
„Vznik prísne regulovaného trhu je súčasťou plánu boja proti závislostiam, ktorý tento rok začiatkom apríla schválila vláda a ktorý zahŕňa aj posilnenie prevencie a liečby závislostí alebo vyššie zdanenie návykových látok,“ komentuje Jindřich Vobořil.
Táto nasledujúca fáza však naráža na ustanovenia medzinárodných zmlúv, preto je potrebné všetky kroky konzultovať s partnermi z Európskej únie. Aj tu však stále viac štátov zvažuje zavedenie regulovaného trhu s kanabisom.
Spoločnosť dospela, regulácia je nutná
Spoločenská aj zdravotná škodlivosť konope je podľa výskumov oveľa menšia ako škodlivosť alkoholu alebo tabaku. Ilegalita konope, ktorá by mala chrániť verejné zdravie a zvyšovať bezpečnosť spoločnosti, však robí úplný opak.
„Represia zlyháva, zákazy iba nahrávajú rozvoju čierneho trhu, kde je ponúkané konope, ktoré býva často kontaminované pesticídmi alebo ťažkými kovmi a obsahuje veľmi vysoké percento psychoaktívneho THC, takže môže spôsobovať toxickú psychózu a prispievať k rozvoju duševných chorôb. Najväčším problémom je však dostupnosť tohto konope deťom a dospievajúcim,“ upozorňuje Petr Pleva z Think tanku racionálnej politiky závislostí. Vhodnejšie spôsoby regulácie sú logickým vyústením situácie.
„Škodlivosť rôznych druhov drog a spôsob, akým by sme mali k látkam pristupovať, je rôzna. Nezodpovedá súčasnému stavu,“ komentuje poradca Henricha Vobořila a súčasne odborný riaditeľ Spoločnosti Podané ruky doc. MUDr. Viktor Mravčík, Ph.D. S odkazom na vedecké štúdie navyše zdôrazňuje, že prísnosť zákona priamo nesúvisí s mierou užívania, najmä problémového, závislostného užívania.
Cestou je vyvážená politika, ktorá stavia na prísnej regulácii dostupnosti na jednej strane a ucelenom systéme prevencie a znižovania rizík na strane druhej. Cieľom je potom obmedzenie negatívnych dôsledkov problémového užívania kanabisu a zároveň pridanie toľko potrebných financií do verejných rozpočtov.
„Dôkazom zlyhania represie je fakt, že nedokáže obmedziť masívny čierny trh. Konope je v SR podľa údajov Národného monitorovacieho strediska pre drogy a závislosti najpopulárnejšou drogou, skúsenosti s ním má takmer 40 % dospelej populácie a bohužiaľ aj rovnaký počet mladistvých,“ dodáva Petr Pleva.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)