Od mája sa v prípade úrazu budú musieť obyvatelia Zlatých Moraviec obrátiť na nemocnice v iných mestách. Miestna nemocnica ruší chirurgickú pohotovostnú službu, čo vyvolalo vlnu nespokojnosti. Ľudia hovoria o úpadku mesta a pýtajú sa, kde je pomoc od samosprávy.
Zmena kategorizácie nemocnice so závažnými dôsledkami
Nemocnica v Zlatých Moravciach od 1. mája 2025 prestane poskytovať ústavno-pohotovostnú starostlivosť v odbore chirurgie. Dôvodom je zaradenie zariadenia do tzv. prvej kategórie poskytovateľov zdravotnej starostlivosti v rámci štátnej optimalizácie siete nemocníc. Informuje o tom portál Plus jeden deň.
Ako informovala hovorkyňa skupiny Agel Ivana Holíková: „Zdravotnícke zariadenie nie je od tohto dátumu prevádzkovateľom urgentného príjmu a musí teda optimalizovať svoje ústavno-pohotovostné služby v odbore chirurgia.“
Bežná ambulantná chirurgická starostlivosť zostáva podľa vedenia nemocnice nezmenená. Ordinačné hodiny chirurgickej ambulancie budú zachované a nemocnica bude aj naďalej poskytovať jednodňovú zdravotnú starostlivosť. Závažnejšie zákroky však už v Zlatých Moravciach nebude možné vykonať.
Obyvatelia musia cestovať desiatky kilometrov
V prípade úrazu budú obyvatelia Zlatých Moraviec a okolitých obcí odkázaní na urgentné príjmy v Nemocnici Agel Levice alebo vo Fakultnej nemocnici Nitra – teda inštitúcie vzdialené viac než 30 kilometrov. Táto zmena vyvolala v regióne obrovskú vlnu nespokojnosti.
„Keď budeme mať problém, budeme utekať do Nitry alebo Levíc, a to sú hodiny čakania. Celé zle,“ povedala obyvateľka Svetlana, ktorá sa obáva zhoršenia dostupnosti akútnej zdravotnej starostlivosti. Upozornila tiež na to, že chirurgická pohotovosť bola aktívne využívaná: „Denne tam prichádzajú desiatky ľudí. Je to nonstop potrebné.“
Hnev verejnosti
Rozhodnutie nemocnice kritizujú mnohí obyvatelia aj pre jeho symbolický význam – vnímajú ho ako ďalší krok k oslabovaniu základných funkcií mesta. „Nemali sme roky kúpalisko, nejako sme sa s tým zmierili. Zrušila sa železnica, mestská doprava, dolná pošta, röntgen, detská pohotovosť, zubná pohotovosť… a teraz prídeme o úrazovú chirurgiu. Čo ešte zostáva?“ pýta sa miestna obyvateľka Kveta.
Mnohí kritizujú nečinnosť vedenia mesta a tvrdia, že samospráva sa nedostatočne zasadzuje o zachovanie služieb. „Pozrime sa, ako to vyzerá vo Vrábľoch. A to pritom nie je okresné mesto! Je to už do neba volajúce, ako vedenie Zlatých Moraviec nemá záujem niečo zachrániť pre ľudí,“ dodala.
Vplyv samosprávy je obmedzený
Primátor Zlatých Moraviec Dušan Husár priznal, že o plánovanom zrušení chirurgickej pohotovosti sa vedenie mesta dozvedelo už vo februári počas rokovania s vedením nemocnice. Zároveň však upozornil, že možnosti mesta zasahovať do rozhodovania sú obmedzené. „Samozrejme, ako samospráva to nevnímame pozitívne, ale negatívne. Tiež nás to prekvapilo a zaskočilo,“ uviedol Husár.
Dodal, že mesto má v nemocnici len jednu akciu, a teda nemá rozhodujúci vplyv na strategické kroky spoločnosti Agel. „Každá takáto vec je nepopulárna, ale tak sa rozhodlo predstavenstvo a dozorná rada,“ doplnil primátor.
Chirurgia zostáva, no v obmedzenom režime
Hovorkyňa spoločnosti Agel Ivana Holíková v reakcii uviedla, že chirurgická ambulancia ostáva zachovaná a nemocnica plánuje personál využiť efektívnejšie: „Personál nemocnice bude efektívne využitý na rozšírenie výkonov jednodňovej zdravotnej starostlivosti a lôžka následnej zdravotnej starostlivosti.“
Zároveň pripomenula, že priemerne bolo na chirurgickej pohotovosti denne ošetrených desať pacientov. Táto starostlivosť bude musieť byť od mája zabezpečená v iných nemocniciach regiónu.