Slovenská speváčka Simona Hegerová, známa pod umeleckým menom Sima, zažíva ťažké obdobie. Po nedávnej hospitalizácii kvôli zápalu obličiek sa jej zdravotný stav zhoršil, a to tak vážne, že musela opäť vyhľadať lekársku pomoc.
Zdravotné problémy a vážna diagnóza
Energická speváčka, ktorá sa preslávila v roku 2012 ako účastníčka speváckej súťaže Hlas Česko Slovenska, už niekoľkokrát čelila zdravotným problémom. Po tom, čo ju pred pár týždňami hospitalizovali so zápalom obličiek a baktériou E. coli, sa jej stav ešte zhoršil. Tento raz jej diagnostikovali veľmi vážnu trombózu. Informuje o tom portál Nový Čas.
Sima zverejnila na svojom Instagrame šokujúcu správu: „Doktor, čo mi robil sono, vraj takú extrémnu trombózu nevidel na takom mladom človeku. Mám upchatú komplet celú nohu, ďalej už nevidno, takže si ma tu nechajú, aby som nedostala pľúcnu embóliu,“ napísala speváčka.
Zdravotný stav a rozhodnutie o koncertoch
Speváčka zdieľala aj svoje pocity zo situácie: „Myslím, že som už druhýkrát utiekla hrobárovi z lopaty,“ uviedla a dodala, že sa necíti dostatočne silná na to, aby mohla vystúpiť na koncertoch.
Aj keď jej lekári dávajú šancu na zotavenie, Sima sa rozhodla zrušiť plánované vystúpenia. „Mrzí ma to, ale tento víkend nemôžem odohrať koncerty. Extrémne som sa tešila, ale môj stav je taký, že aj keď je šanca, že by ma možno pustili domov v piatok, nemôžem riskovať,“ priznala.
Speváčka sa ospravedlnila svojim fanúšikom a ubezpečila ich, že jej zdravie je na prvom mieste. „Viete, že ja vždy idem cez mŕtvoly, ale takto silná trombóza v celej nohe mi nedovolí vystúpiť ani po sediačky,“ napísala z nemocničného lôžka. „Mrzí ma to, ale potrebujem ešte chvíľu na zotavenie. Dajte mi čas na to, aby som sa dala dokopy a čoskoro sa môžeme opäť stretnúť na koncertoch,“ dodala Sima s nádejou, že sa čoskoro vráti na pódium.
Galéria
Trombóza: Tichý nepriateľ, ktorý môže ohroziť život
Trombóza je zdravotný stav, pri ktorom sa v cieve vytvorí krvná zrazenina – trombus. Táto zrazenina môže brániť prúdeniu krvi alebo sa uvoľniť a putovať do iných častí tela, kde spôsobí vážne komplikácie, napríklad pľúcnu embóliu, srdcový infarkt či mozgovú mŕtvicu. Ide o stav, ktorý často vzniká nenápadne, no jeho dôsledky môžu byť fatálne.
Najčastejšie sa vyskytuje hlboká žilová trombóza, obvykle v dolných končatinách. Riziko trombózy zvyšujú faktory ako dlhodobé sedenie (napríklad pri cestovaní), operácie, fajčenie, užívanie hormonálnej antikoncepcie, dedičná porucha zrážania krvi či chronické ochorenia ako rakovina alebo cukrovka. Príznaky môžu zahŕňať opuch, bolesť, sčervenanie alebo teplo v postihnutej oblasti.
Prevencia je kľúčová – zahŕňa pohyb, dostatočný pitný režim, vyhýbanie sa fajčeniu, nosenie kompresných pančúch a v niektorých prípadoch aj preventívne podávanie liekov na riedenie krvi. Ak sa trombóza včas diagnostikuje a lieči, je šanca na úplné zotavenie vysoká. Je však dôležité neignorovať varovné príznaky a v prípade podozrenia okamžite vyhľadať lekársku pomoc.