POZOR na pohyb v prírode či neumyté ovocie. Na Slovensku sa šíri vážne ochorenie, ktorého liečba je obmedzená

líška
Ilustračné foto. Zdroj: Freepik/wirestock, EyeEm
Reklama

Pri prechádzke mestom či v prírode si dávajte pozor na hrozbu, ktorá číha takmer na každom kroku. O líškach je známe, že niektoré po uhryznutí môžu prenášať na človeka besnotu.

Tentokrát však ide o veľmi nebezpečné ochorenie, ktoré sa aktuálne na Slovensku vyskytuje. Vážnosť navyše umocňuje aj fakt, že účinná liečba je pomerne obmedzená, informuje Startitup.

Vajíčka ostávajú v prostredí infekčné až dva roky

Výskyt pásomnice líščej (Echinococcus multilocularis), ktorá u človeka spôsobuje závažné parazitárne ochorenie pečene, známe ako alveolárna echinokokóza, je najvyšší v okresoch na severe Slovenska.

Za najviac rizikové sú považované najmä okresy Martin, Ružomberok, Tvrdošín či Prešov. Pomerne často bola táto pásomnica zaznamenaná aj u líšok vo Vysokých Tatrách.

„V týchto oblastiach je nakazených viac líšok a odtiaľ aj pochádza najviac pacientov s alveolárnou echinokokózou. Vajíčka ostávajú v prostredí infekčné až dva roky, ale najviac im vyhovuje chladné a vlhké prostredie, ktoré je viac typické pre severné Slovensko,“ špecifikovala Daniela Antolová z Parazitologického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV) pre TASR.

„V rokoch 2024 a 2025 bolo na Slovensku hlásených celkovo 22 prípadov echinokokózy, čo predstavuje chorobnosť 0,41 na 100 000 obyvateľov. Z celkového počtu potvrdených prípadov echinokokózy bolo 11 prípadov spôsobených Echinococcus multilocularis (pásomnica líščia). Najvyšší počet potvrdených prípadov Echinococcus multilocularis bol zaznamenaný v Prešovskom kraji,“ ozrejmil Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Dlhodobo je výskyt pásomnice najvyšší u líšok v okresoch severného Slovenska, kde dosahuje až 40-50 percent a v niektorých okresoch (Martin, Ružomberok, Tvrdošín) dokonca presiahol 60 percent. Odborníčka dodala, že horúce a suché prostredie vajíčka devitalizuje, preto je aj výskyt pásomnice nižší na juhu Slovenska.

Potenciálna hrozba prenosu pásomnice líščej je v období stúpajúcich teplôt, od jari až do začiatku leta, kedy sa zvyšuje aktívnosť hlodavcov v prírode. Tí sú pre líšky či iné mäsožravce potravou, pričom do tela sa im môžu dostať parazity z hlodavcov.

Parazitologička zo SAV podotkla, že v prípade alveolárnej echinokokózy u ľudí sa o sezónnom výskyte nedá hovoriť, prípady sa objavujú v priebehu celého roka. „Aj keď je pravdepodobné, že sa pacienti nakazili skôr na jar alebo na jeseň, inkubačná doba ochorenia je veľmi dlhá a preto sa ´noví´ pacienti objavujú priebežne,“ ozrejmila.

Nezabudnite na dôkladnú hygienu

Zákerná echinokokóza sa v tele človeka rozširuje pomalým tempom a bez povšimnutia, rovnako ako napríklad rakovina.

„K nákaze pásomnicou líščou u človeka dochádza najčastejšie prehltnutím mikroskopických vajíčok parazita. Tieto vajíčka sa do prostredia uvoľňujú výkalmi infikovaných líšok, v ktorých tenkom čreve pásomnica parazituje,“ dodali odborníci z ÚVZ.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zdravie