Dnes uplynie 120 rokov od riadeného letu prvého motorového lietadla na svete. Ten uskutočnil Orville Wright – mladší brat priekopníkov letectva a vynálezcov Wrightovcov. Experimentovanie s návrhmi lietadiel ich priviedlo až k zostrojeniu motorového lietadla. Pritom podnetom na záujem o letectvo sa stala drevená hračka, ktorú im priniesol otec.
Odborník na letectvo a vojenský historik Peter Šumichrast uviedol pre TASR, že tento svetový primát si na svoje konto pripísalo lietadlo Wright Flyer Wilbura a Orvilla Wrightovcov, nadšencov pre lietanie, ktorých už v mladosti zaujali výsledky výskumu nemeckého priekopníka letectva Otta Lilienthala.
Wrightovci podali oficiálnu žiadosť o patent na svoj „lietajúci stroj“ 23. marca 1903. Bratia však nečakali na jeho udelenie. „O poradí pilotov medzi bratmi rozhodol los mincou, ktorý vyhral Wilbur Wright, starší z dvojice súrodencov. Prvý štart motorom poháňaného lietadla riadeného Wilburom sa uskutočnil 14. decembra 1903 v lokalite Kitty Hawk v Severnej Karolíne. Vzhľadom na chybu pilota sa však skončil haváriou,“ priblížil Šumichrast, ktorý je autorom a spoluautorom desiatok vedeckých a vedecko-populárnych prác, v ktorých sa venuje problematike letectva.
O tri dni neskôr, už s opraveným lietadlom odštartoval 17. decembra 1903 Orville Wright, ktorý vo vzduchu zotrval 12 sekúnd a práve preto sa prvenstvo pripisuje jemu. Wilbur dosiahol v ten istý deň zase najdlhší let, ktorý trval 59 sekúnd. Počas neho preletelo lietadlo 260 metrov.
Bratia Wrightovci sa narodili v americkom Daytone v štáte Ohio v rodine biskupa Miltona Wrighta, ktorý mal sedem detí. Orville (narodený 19. augusta 1871) so starším bratom Wilburom (narodený 16. apríla 1867) od mladosti spolupracovali spolu v oblasti vynálezov. Okrem „lietajúcej“ hračky, ktorú im priniesol otec, ich nadšenie pre lietanie umocnilo čítanie o Lilienthalovi.
V roku 1892 už spolu s Wilburom vlastnili spoločnosť Wright Cycle Company. Aj keď v obchodovaní s bicyklami boli úspešní, naďalej sa ako samoukovia zdokonaľovali v oblasti letectva.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)