Prečo cítite neustálu únavu? TOTO sú možné príčiny, ktoré určite netreba podceňovať!

noc-spánok-prebúdzanie-únava
Ilustračné foto. Zdroj: Freepik/cookie_studio, freepik
Reklama

Jarná únava trápi každoročne tisíce ľudí. Pocit slabosti, vyčerpania či zníženej koncentrácie sa dá často pripísať nesprávnej životospráve. Nie vždy však ide len o nedostatok pohybu či vitamínov – za chronickou únavou sa môžu skrývať aj vážnejšie zdravotné ťažkosti. Informuje o tom portál vysetrenie.zoznam.sk.

Kedy je únava varovným signálom?

Slabosť a únava sú bežné stavy, najmä v prechodných obdobiach roka. Ak však pretrvávajú dlhodobo alebo sa zhoršujú, mali by ste spozornieť. Príčin môže byť mnoho – od banálnych až po tie, ktoré si vyžadujú zásah lekára.

Nedostatok dôležitých látok

Najčastejšie príčiny únavy súvisia s nedostatkom niektorých živín. Vitamín B12 je kľúčový pre správne fungovanie nervového systému a tvorbu červených krviniek. Jeho nedostatok vedie k únave, slabosti a problémom so sústredením. Podobne aj nízka hladina železa, vitamínu D alebo horčíka môže spôsobovať celkovú slabosť.

Nerovnováha elektrolytov a dehydratácia

Sodík, draslík a vápnik sú elektrolyty, ktoré zabezpečujú správne fungovanie svalov a nervov. Ich nerovnováha, často spôsobená dehydratáciou alebo problémami s obličkami, vedie k únave, svalovým kŕčom a malátnosti.

Chronické ochorenia, ktoré vyčerpávajú telo

Unavený organizmus môže byť prejavom vážnych zdravotných ťažkostí:

Anémia – nedostatok červených krviniek spôsobuje slabosť, závraty a dýchavičnosť.

Cukrovka, ochorenia srdca či obličiek – chronické choroby výrazne zaťažujú telo a znižujú jeho energetickú rezervu.

Svalové ochorenia a neurologické poruchy – ako svalová dystrofia, Parkinsonova choroba alebo roztrúsená skleróza ovplyvňujú schopnosť pohybu aj energetickú hladinu.

Slabosť ako dôsledok duševného preťaženia

Psychické zdravie zohráva zásadnú úlohu v celkovom pocite vitality. Úzkosť a depresia bývajú častými príčinami únavy. „Človek sa cíti vyčerpaný dokonca aj po tom, ako odpočíval,“ upozorňujú odborníci.

Niektoré antidepresíva môžu navyše spôsobovať ospalosť a celkovú slabosť.

Poruchy spánku a starnutie

Nekvalitný spánok je ďalšou príčinou únavy. Napríklad spánkové apnoe, ktoré narúša hĺbku spánku, spôsobuje, že sa človek prebúdza neodpočinutý a zmätený. „Ľudia s týmto problémom často pociťujú únavu, cítia sa slabí a ich myseľ je zahmlená,“ uvádza štúdia zverejnená vo Frontiers in Psychology.

Vyčerpanosť môže súvisieť aj s vekom – prirodzená strata svalovej hmoty, spomalený metabolizmus či nižšia energetická hladina prispievajú k únave najmä u starších ľudí.

Hormóny, štítna žľaza a fibromyalgia

Zabúdať netreba ani na hormonálne poruchy. Pri zníženej funkcii štítnej žľazy môže dochádzať k únave, priberaniu na váhe, citlivosti na chlad a ďalším nepríjemným prejavom. Fibromyalgia, chronické ochorenie spôsobujúce bolesti svalov a kĺbov, je tiež často sprevádzaná vyčerpanosťou.

Únava z liekov a chemoterapie

Niektoré lieky, ako sedatíva, lieky na tlak alebo chemoterapia, môžu spôsobiť výraznú slabosť. Pacienti často popisujú problémy so zvládaním bežných úloh.

Infekcie, ktoré vyčerpajú

Aj prechladnutie, chrípka alebo iné vírusové či bakteriálne infekcie môžu dočasne vyčerpať organizmus. Telo totiž vynakladá veľké množstvo energie na boj s patogénmi.

Kedy vyhľadať lekára?

Ak únava ovplyvňuje váš bežný život a neodznie ani po dlhšom čase, neváhajte sa obrátiť na odborníka. Alarmujúce sú najmä príznaky ako:

  • problémy s dýchaním,
  • nepravidelný srdcový rytmus,
  • dlhodobé bolesti,
  • slabosť pretrvávajúca aj po odznení infekcie.
Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zdravie