Štyria príslušníci českých špeciálnych síl čaká trestný súd. Štátny zástupca ich obžaloval z násilnej smrti afganského zajatca. Ten zomrel po výsluchu. Vojaci sa budú zodpovedať zo štyroch trestných činov.
Prípad ako z filmu o pôsobení zahraničných vojakov v Afganistane. Vahidulláh Chán, príslušník tamojšej spojeneckej jednotky, spustil v októbri 2018 na základni Šindánd paľbu na prechádzajúce auto. Zabil pritom českého vojaka a ďalších dvoch zranil. Následne sa vzdal svojmu veliteľovi s tým, že „práve strieľal na Američanov“. Ako informoval portál iROZHLAS.cz, ktorému to potvrdila hovorkyňa súdu, svojou podobou ide o najvážnejší prípad v novodobej histórii českej armády.
Svedkovia a dôkazy
Čo nasledovalo potom, opísal vo svojom článku týždenník Respekt. Útočníka najprv vypočuli Afganci a tí ho potom odovzdali českým vojakom. Do výsluchovej miestnosti mal prísť Chán ešte bez zranení. Afganský tlmočník ale tvrdil, že spoza dverí bolo počas 20-minútového vypočúvania počuť „bolestné výkriky“. Zároveň tvrdil, že keď českí vojaci odovzdávali strelca Američanom, mal zakrvavenú tvár a podliatiny na tele.
Dokazovať to mali aj fotografie a video, ktoré vojaci síce neskôr zmazali, ale vyšetrovateľom sa ich z počítačov podarilo obnoviť. Je z nich pritom jasné, že útočník bol dobitý.
Česi teda dali Chána do rúk Američanov a spomínaný tlmočník bol pri tomto vypočutí. Povedal, že vojaci USA Afganca zbili a kopali do rozkroku. Po polhodine skončili a dali ho na starosť dvom českým strážnym. Keď si útočníka po ďalšej hodine prevzali Afganci, bol podľa nich v bezvedomí. Previezli ho preto do americkej poľnej nemocnice, kde krátko po tom zomrel.
Českým vojakom hrozí doživotie
Vyšetrovanie trvalo vyše tri roky a dozorový štátny zástupca mal spis u seba ďalších šesť mesiacov. Napokon sa rozhodol, že prípad patrí pred súd. Je presvedčený, že českí vojaci sú spoluzodpovední za smrť zajatca Vahidulláha Chána. „Môžem potvrdiť, že Krajský súd v Brne v tejto veci prijal obžalobu, minulý týždeň ju podalo Krajské štátne zastupiteľstvo v Brne,“ potvrdila hovorkyňa súdu Klára Belkovová pre iROZHLAS.cz.
Dvaja vojaci sa podľa žalobcu dopustili trestného činu porušenia povinnosti strážnej služby a neposkytnutia pomoci, druhú dvojicu obžaloval z vydierania a neposlúchnutia rozkazu. Ak ich súd uzná vinnými, v krajnom prípade im hrozí doživotie.
Najvyššiu sadzbu český trestný zákon predpokladá pri neuposlúchnutí rozkazu a porušení strážnej služby. Za tieto zločiny je možné dať 20 rokov väzenia či výnimočný trest. Ten znamená hrozbu 30 rokov za mrežami alebo až doživotie. „K tomuto vám poviem, že sa cítia v plnom rozsahu nevinní, pretože to, čo im je kladené za vinu, sa pojmovo ani právne stať nemohlo,“ povedal pre iROZHLAS.cz Radek Ondruš, právny zástupca troch zo štyroch obžalovaných vojakov.
Nadriadeným prípad odložili
Vojenská polícia v minulosti obvinila aj štyroch nadriadených, ktorí sa mali previnenie vojakov snažiť utajiť. Vyšetrovanie však najprv žalobca zrušil a vojenská polícia potom prípad v decembri 2021 odložila. Podľa nej nedošlo k úplnému naplneniu podstaty deliktu neoznámenia trestného činu.