Aj keď sú chovatelia zvyknutí, že každý rok prídu o časť včelstiev, mnoho podnikov sa z tohtoročných ničivých strát nemusí spamätať.
Včely pôvodne patrili k hospodárskym zvieratám, ktoré človek pred tisíckami rokov premenil na svoj úžitok. Zdomácnenie a využívanie hmyzu na priemyselné účely ale predstavuje aj určité riziko.
V prípade včiel tento problém zaregistrovali uplynulú zimu v Spojených štátoch. Včely vymierali v masívnych počtoch, pričom takéto smutné rekordy podľa expertov nemajú v moderných dejinách obdoby, píše ČT24.
Čelia bezprecedentným výzvam
Včela medonosná je v Severnej Amerike invázny druh, dostala sa tam až s európskymi kolonizátormi a vďaka ľuďom sa tu udomácnila. Vďaka tomu je najrozšírenejším druhom hmyzu a oveľa početnejšia ako pôvodné druhy.
Podľa údajov stratili USA v zimnej sezóne 2024/2025 približne 1,6 milióna včelstiev. Prieskum, ktorý uskutočnila Cornellova univerzita medzi 234 včelármi z celej krajiny, ukazuje priemerné straty za nedávnu dobu až 60 percent včelstiev. Finančné dopady sú podľa tejto štúdie obrovské, najmenej 139 miliónov dolárov, čiže v prepočte. Takmer 121 miliónov eur.
„Na základe prvých čísel, ktoré nám teraz prichádzajú, môžeme predpokladať, že pôjde o najväčší úbytok včelstiev v histórii USA,“ povedal entomológ Scott McArt, ktorý sa na Cornell špecializuje práve na tento druh hmyzu.
„Včelárske podniky čelia bezprecedentným výzvam, ktoré ohrozujú ich prežitie v dôsledku strát včelstiev, ktoré sme nezaznamenali takmer 20 rokov,“ uviedla Patty Sundbergová, prezidentka Americkej včelárskej federácie.
Aj keď sú chovatelia zvyknutí, že každý rok prídu o časť včelstiev, mnoho podnikov sa z tohtoročných ničivých strát nemusí spamätať, varuje spravodajstvo NPR.
Objavuje sa personálny problém
Úbytok nemá vplyv len na chovateľov alebo na ceny medu na pultoch predajní. Americký Projekt Apis uvádza, že včely medonosné opeľujú 75 percent plodín, vrátane mandlí, jabĺk, čučoriedok, melónov a tekvíc, takže ich nedostatok môže viesť k nedostatku všetkých týchto plodín a vyšším cenám v obchodoch s potravinami.
Vedcom sa zatiaľ nepodarilo odhaliť príčinu tohto nárazového úbytku. Laboratórium pre výskum včiel pri Poľnohospodárskej výskumnej službe Ministerstva poľnohospodárstva USA v Beltsville v štáte Maryland už získalo vzorky hmyzu, vosku, peľu a medu z mŕtvych i živých včelstiev. Toto vládne zariadenie teraz skúma veľké množstvo týchto vzoriek na prítomnosť parazitov a vírusov.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)