Hlavy štátov a predsedovia vlád krajín EÚ musia jednohlasne schváliť vstup Ukrajiny do Európskej únie. Pokiaľ k tomu dôjde, členstvo Ukrajiny bude stáť 130 až 190 miliárd eur, čo je zhruba 17 % rozpočtu Únie, tvrdia odborníci.
Na Ukrajinu by v prípade jej vstupu do Európskej únie (EÚ) smerovalo až 17 % rozpočtu spoločenstva štátov, informuje o tom agentúra DPA, ktorá sa odvolala na zverejnenú štúdiu kolínskeho ekonomického inštitútu (IW) z 11. decembra 2023.
Potenciálny vstup Ukrajiny do EÚ vyjde na niekoľko miliárd eur
Rozpočet Únie na roky 2021 až 2027 je stanovený vo výške približne 1,1 bilióna eur. Odborníci z IW odhadujú finančné dôsledky plného členstva Ukrajiny v tomto horizonte na zhruba 130 až 190 miliárd eur, presná suma však podľa nich závisí od predpokladov týkajúcich sa rozlohy ornej pôdy a počtu obyvateľov Ukrajiny.
Vo svojich výpočtoch pracujú so sumou 70 až 90 miliárd eur vo forme poľnohospodárskych dotácií pre Ukrajinu. Na tzv. kohéznu politiku by sa vyčlenilo 50 až 90 miliárd eur. Kohézne fondy slúžia na podporu štrukturálne slabých regiónov s cieľom vyrovnať hospodárske a sociálne rozdiely v rámci európskeho spoločenstva, informuje TASR.
„Vzhľadom na tento objem by EÚ mala byť pripravená reformovať sa,“ uviedli experti, pričom zostavovatelia štúdie navrhujú napríklad obmedziť výdavky z kohéznych fondov na chudobnejšie členské štáty.
Začiatkom novembra Európska komisia odporučila začať prístupové rokovania s Ukrajinou. Pred prvým kolom rozhovorov však krajina musí dokončiť začaté reformy. Na rozhodnutie o otvorení rozhovorov je potrebný jednomyseľný súhlas členských štátov EÚ. Kyjev dúfa, že hlavy štátov a predsedovia vlád krajín EÚ na svojom poslednom pravidelnom tohtoročnom summite koncom tohto týždňa schvália začatie prístupových rokovaní.