Pokiaľ ide o obezitu, Spojené štáty sú často na čele rebríčkov. Ale vedeli ste, že existujú krajiny, kde miera obezity prevyšuje dokonca aj tú americkú? Je to prekvapujúci fakt, ktorý vás možno prinúti pochybovať o globálnych trendoch v oblasti zdravia, ktoré si často spájame s USA.
Od malých ostrovných štátov v Tichom oceáne až po regióny s rýchlo sa meniacim stravovaním, niektoré krajiny zaznamenali alarmujúci nárast obezity, uvádza portál Stars Insider. Ste zvedaví, ktoré krajiny majú vyššiu mieru obezity ako USA?
Obezita je naďalej veľkým celosvetovým zdravotným problémom, ktorý má vplyv nielen na bohaté krajiny, ale aj na krajiny s nízkymi a strednými príjmami. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) klasifikuje dospelého človeka ako človeka s nadváhou, ak má index telesnej hmotnosti (BMI) vyšší alebo rovný 25, a ako obézneho, ak má BMI vyšší alebo rovný 30. Je to meranie, ktoré sa používa na posúdenie toho, či má človek zdravú hmotnosť vzhľadom na svoju výšku. Vypočíta sa vydelením telesnej hmotnosti v kilogramoch druhou mocninou výšky v metroch (kg/m²).
Hoci BMI nemeria priamo telesný tuk, podľa Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) je úzko prepojený s inými ukazovateľmi, ktoré hodnotia množstvo, umiestnenie a rozloženie telesného tuku. Preto sa BMI používa na kategorizáciu osôb do rôznych hmotnostných pásiem, ktoré sú nasledovné: podváha, normálna hmotnosť, nadváha a obezita. Predpokladá sa, že do roku 2035 sa celosvetová miera nadváhy a obezity u dospelých zvýši na 46 % z odhadovaných 42 % v roku 2020.
Nadmerná hmotnosť zaťažuje organizmus a zvyšuje riziko ochorení, ako sú cukrovka, srdcové choroby a niektoré druhy rakoviny. Nadváha môže viesť k zápalom, vyššiemu krvnému tlaku a inzulínovej rezistencii, ktoré prispievajú k týmto zdravotným problémom. Hoci WHO vyhlásila obezitu za celosvetovú epidémiu, často sa stále spája najmä s krajinami, ako sú USA, a to v dôsledku kultúrnych, ekonomických a životných faktorov, ako je vysokokalorická strava a sedavé zamestnanie.
Predpoklady pre obéznu spoločnosť
Na rozdiel od všeobecného presvedčenia však kríza obezity presahuje hranice priemyselných krajín. Odhaduje sa, že v rozvojových krajinách trpí zdravotnými problémami súvisiacimi s obezitou viac ako 115 miliónov ľudí. Hoci neexistuje priama súvislosť medzi ekonomickým postavením krajiny a mierou obezity, bohatšie krajiny majú často viac prostriedkov na realizáciu programov, kampaní a iniciatív, ktoré zvyšujú povedomie a vzdelávajú ľudí o ich spotrebiteľských návykoch.
Odborníci diskutovali o rôznych teóriách, ktoré vysvetľujú, prečo sú niektoré regióny alebo národy, ako napríklad tichomorské ostrovy, obzvlášť náchylné na obezitu. Patrí medzi ne rozšírenie nezdravého rýchleho občerstvenia, častejšie používanie vyprážania ako spôsobu varenia a možná genetická predispozícia k vyššiemu BMI. Tieto teórie však nie sú definitívne a nemusia úplne vysvetľovať rastúci počet obéznych ľudí.
(Zoznam krajín nájdete na ďalšej strane)