Množstvo mladých Slovákov sa spolieha na „mamahotel“. Ako sa odraziť a začať úspešne zarábať

Reklama
Zdroj: Freepik/ zinkevych

Generácia slovenských mileniálov uprednostňuje „mama hotel“. Ide o bývanie u rodičov. Mladí ľudia na Slovensku dlhodobo opúšťajú rodičovské bývanie v priemere až okolo tridsiatky. Napriek tomu, že vďaka neustálej dotácii od rodičov disponujú nízkymi výdavkami, len málo z nich myslí na nejaké úspory. Vychovávame dlhodobo generáciu bohémov?

Fakt, že Slovákom je u rodičov dobre, vyplýva aj z prieskumu Eurostatu. Slováci tak v tejto oblasti zaostávajú ďaleko za zvyškom Európy. Európsky vekový priemer osamostatnenia sa od rodičov je pri ženách okolo veku 25 rokov, u mužov až 27 rokov, Slováci však od rodičov odchádzajú až okolo 32. roku života. Horšie ako my sú na tom už len Chorváti, ktorí žijú u mamičky približne do 33. roku. Najskôr, ako 21-roční, sa od rodičov sťahujú Fíni, informuje Trend.

Odlet z rodičovského hniezda sa odkladá aj u mládeže, ktorá je už ekonomicky aktívna. Často však nejde iba o otázku pohodlia. „Všetky tie hlavné prechody do dospelosti, čiže ukončenie vzdelávania, nájdenie si stabilného partnera, kúpenie bytu… toto všetko sa odkladá,“ vysvetlil pre Rádio Slovensko demograf Branislav Šprocha.

Starajú sa rodičia

O bývanie a náklady s ním spojené sa zväčša starajú rodičia. Napriek tomu si mladí sporia len veľmi malé čiastky, prípadne si nesporia vôbec. Podľa mnohých finančných sprostredkovateľov si mladí sú schopní odložiť mesačne sumu v priemere len do výšky okolo 100€. Z prieskumov vyplýva, že mladí nepovažujú sporenie za dôležité.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie