Slovenskí vodiči „dodržujú“ na cestách viacero typických zlozvykov, ktorými môžu ohroziť seba aj ostatných účastníkov premávky. Jazdia rýchlejšie, nadávajú, používajú telefón alebo sa „lepia“ na vozidlo pred sebou. Ktoré činnosti za volantom zvyšujú riziko dopravnej nehody a ohrozenia?
Každý druhý Slovák si pri šoférovaní zanadáva, každý tretí trúbi na ostatných vodičov a takmer každý jazdí rýchlejšie, než by sa malo. To, akí sú Slováci šoféri, zisťovali Európski výskumníci v celoeurópskom prieskume, informuje portál tvnoviny.sk.
Zistili, že polovica vodičov nepoužíva smerovky a jazdí na diaľnici v strednom pruhu, mnohí sa na iného vodiča lepia. Ďalším zistením je aj to, že skoro každý tretí vodič od 16 do 24 rokov nepoužíva bezpečnostný pás napriek tomu, že je to podmienka pre absolvovanie vodičských skúšok.
Aké sú ďalšie najčastejšie chyby pri šoférovaní?
Používanie telefónu za volantom
Nielen samotné telefonovanie, ale tiež manipulácia s telefónom počas šoférovania patrí medzi najčastejšie zlozvyky vodičov. Ide o písanie textových správ, nazeranie do navigácie či prepínanie hudby. Vodič nevenuje svoju úplnú pozornosť ceste, ale telefónu, čo znamená, že sa nedostatočne venuje vedeniu vozidla. Následkom toho je podľa Hospodárskych novín podvedomé znižovanie alebo zvyšovanie rýchlosti, vychádzanie z jazdného pruhu bez smeroviek a znižovanie reakčného času na neočakávané situácie, a to napriek tomu, že väčšiná moderných áut má vo výbave funkciu hands-free.
Ako uvádza portál patalie.sk, s mobilom sa na cestách zabáva až 60 % vodičov. Patria sem najmä ženy a mladí ľudia. Pravdepodovnosť nehody sa v tomto prípade zvyšuje 23-násobne.
Za používanie mobilného telefónu počas šoférovania hrozí vodičovi pokuta 100 eur.
Nedodržiavanie správneho odstupu
Prílišné „lepenie sa“ na iné vozidlá zmenšuje zorné pole. V prípade, keď vodič pred vami prudšie spomalí, je možné, že nestihnete dostatočne rýchlo zabrzdiť a spôsobíte nehodu.
Na Slovensku za toto hrozí pokuta 200 eur.
Prirýchla jazda
Rýchla jazda je jedným z najčastejších prešľapov vodičov. Najčastejšie vchádzajú vodiči príliš rýchlo do zákrut, čo môže byť zradné, keď je cesta mokrá alebo pokrytá snehom.
V zahraničí môžete za prekročenie rýchlosti o 50 km/h prísť aj o auto, povolenie šoférovať na niekoľko rokov alebo rovno do väzenia.
Chybou je podľa portálu Hashtagu aj veľmi pomalá jazda, pre ktorú môžu byť ostatní vodiči zbytočne nervózni, začnú trúbiť a predbiehať sa v neprehľadných úsekoch. Dôležité je jazdiť takou rýchlosťou, ktorá nijako nevyčnieva z davu.
Za prekročenie stanovenej maximálnej rýchlosti môžete dostať pokutu až do 800 eur.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)