Americká vláda zmrazila vyše 2,2 miliardy dolárov v grantoch a 60 miliónov v zmluvách pre Harvardovu univerzitu. Dôvodom sú protesty študentov na kampuse a odmietnutie zo strany vedenia univerzity podriadiť sa požiadavkám vlády Donalda Trumpa.
Univerzity pod tlakom politiky
Harvard je už siedmou prestížnou univerzitou, na ktorú Trumpova administratíva zacielila podobným spôsobom. Predtým boli takto postihnuté Columbia, Princeton, Brown, Cornell, Penn či Northwestern, informuje Associated Press.
Trump požaduje reformy v prijímacom konaní, audity diverzity či zákaz niektorých študentských klubov.
Prezident Harvardu Alan Garber odmietol požiadavky vlády s tým, že univerzita si zachová nezávislosť a akademické slobody.
Tlak vyvolali protesty za Palestínu
Vláda obviňuje univerzity, že tolerujú antisemitizmus počas protestov proti vojne v Gaze. Trump sľubuje „agresívnejší postup“ proti pro-palestínskym aktivitám na kampusoch. Niektorí študenti boli dokonca deportovaní.
Harvard sa bráni súdnou cestou
Univerzita už čelí hrozbe straty až 9 miliárd dolárov, ak neustúpi. Spolu s Asociáciou univerzitných profesorov podala žalobu proti federálnej vláde, pričom tvrdí, že ide o politický zásah do akademických práv.
Protesty na podporu Harvardu sa cez víkend konali aj v meste Cambridge.
Boj za akademickú slobodu
Tlak administratívy Donalda Trumpa sa stretol s ostrou reakciou nielen zo strany Harvardu, ale aj od akademickej obce.
Skupina absolventov zaslala vedeniu univerzity otvorený list, v ktorom ho vyzýva, aby sa bránilo „nezákonným zásahom ohrozujúcim samosprávu vysokých škôl“. „Harvard dnes ukázal, že sa nedá zastrašiť. Vzdelávanie a sloboda myslenia nemôžu byť predmetom politického vydierania,“ uviedla jedna z autoriek listu, právnička Anurima Bhargava.
Ohrozenie výskumu aj verejného zdravia
Harvard patrí medzi špičkové výskumné inštitúcie v oblasti medicíny, technológií a spoločenských vied. Prezident Garber varoval, že pozastavenie federálnych prostriedkov môže mať závažné dôsledky pre výskum, zdravotníctvo a hospodársku stabilitu.
Podľa neho vláda prekračuje svoje právomoci a porušuje Ústavu USA. Napätie medzi vládou a univerzitami tak prerastá z kultúrneho sporu do otvoreného právneho konfliktu s celoštátnymi dôsledkami.