Menej smetí, recyklácia, zhodnocovanie odpadu. To sú ciele, ktoré si v dnešnej dobe nestanovujú len jednotlivé vlády, ale aj samotní občania, spotrebitelia. Spoločným menovateľom je ekologickejšia planéta, krajina. Pri nemalom úsilí všetkých zúčastnených však štatistiky hovoria jasnou rečou: každoročne produkujeme milióny ton odpadu a denne vyhodí každý Slovák v priemere až 1,4 kilogramov smetí. Tento trend sa má v najbližších rokoch ešte zvýšiť, pričom 40 % všetkého odpadu sa vôbec nezhodnotí.
Analýza, ktorá vychádza z údajov Štatistického úradu, Eurostatu a Bielej knihy odpadového hospodárstva, konštatuje, že v roku 2021 sme na Slovensku vytvorili 2,7 miliónov ton komunálneho odpadu.
„Priemerný Slovák alebo Slovenka tak v priemere vyhodili do odpadových nádob 497 kg smetí. Na deň to predstavuje približne 1,4 kg odpadu,“ konštatuje ekonomická analytička Eva Sadovská. Tejto skutočnosti neprispieva ani fakt, že produkcia odpadu na Slovensku neustále rastie a podľa analytičky za uplynulé desaťročie bol zaznamenaný nárast o viac ako polovicu.
Nahromadenie odpadu nie je jediný problém, ktorý sa v nasledujúcich rokoch otvára. „Približne 41 % komunálneho odpadu naďalej končí na skládkach, čo je podľa všeobecne uznávanej hierarchie odpadového hospodárstva ekologicky najhorší spôsob nakladania s odpadmi. Najlepšou možnosťou je predchádzanie vzniku odpadu, nasleduje opätovné použitie, recyklácia, energetické zhodnocovanie, spaľovanie a úplne najhorším je už spomínané skládkovanie,“ uviedla analytička.
Predstavitelia Zväzu odpadového priemyslu k tejto téme konštatujú, že síce miera skládkovania za desať rokov na Slovensku klesla zo 75 % na súčasných 41 %, objem skládkovaného odpadu neklesá. Na skládkach každoročne skončí viac ako milión ton odpadu. „Je to spôsobené tým, že produkcia odpadu rastie veľmi rýchlo. Inými slovami, vytvárame príliš veľa odpadu na to, aby sme ho dokázali efektívne zhodnotiť. Či už formou recyklácie alebo premenou na elektrinu alebo teplo,“ uviedol Ján Chovanec, generálny riaditeľ Zväzu odpadového priemyslu.
Pritom čo sa týka miery recyklácie, bola vykázaná na úrovni 49 %. Z toho sa však len 9 percent odpadu premení na elektrickú energiu alebo teplo v zariadeniach na energetické využitie odpadu. Pre porovnanie, susedné Rakúsko, Nemecko, severské krajiny či krajiny Beneluxu majú podiel zhodnotenia odpadu vo výške 29 až 67 %.
Prognózy odborníkov z publikácie Biela kniha odpadového hospodárstva nie sú vôbec lichotivé. V roku 2035 Slováci vyprodukujú až 3,1 milióna ton odpadu, čo predstavuje 580 kilogramov smetí na obyvateľa za rok. Odhad vychádza z predpokladu, že nárast produkcie odpadu bude každým rokom stúpať na úrovni jedného percenta.
Ak by sa zvýšila miera recyklácie odpadu zo súčasných 49 percent na 65 %, ktoré požaduje od členských štátov do roku 2035 Európska únia, budú sa v cieľovom roku recyklovať 2 milióny ton odpadu. Podľa Bielej knihy hospodárstva sa tak nerecyklovateľné množstvo smetí bude pohybovať na úrovni približne 1,1 miliónov ton ročne.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)