Pre niektorých je predstava podnikania s rodinnými príslušníkmi nočnou morou. História ukazuje množstvo príkladov sporných rodín, ktoré spôsobili chaos a stáli podnik oveľa viac ako len peniaze. Úspešná rodinná firma musí splniť dve vzájomne prepojené výzvy – dosiahnuť silný obchodný výkon a udržať rodinu oddanú a schopnú pokračovať v činnosti. Avšak čo môže byť pre rodinné firmy problém?
Forbes zostavil aj tento rok rebríček 50 najväčších rodinných firiem na Slovensku. Tie vykázali súhrnný obrat vo výške 7,5 miliardy eur a ich súhrnný zisk predstavoval 231 miliónov eur.
„Hoci z pohľadu odvetví národného hospodárstva podnikajú v rozličných oblastiach, z pohľadu obratu dominuje najmä veľkoobchod a maloobchod, hutníctvo a strojárstvo, preprava a špedícia, potravinárstvo či energetika,“ píše redaktorka Forbesu Martina Jurinová, ktorá každoročne zostavuje rebríček.
Slováci radi stávkujú, o čom svedčí prvé miesto v rebríčku najväčších firiem, na ktorom sa umiestnila rodina Bergerovcov. Stávkovú spoločnosť Niké založil v roku 1991 Otto Berger, ktorý v auguste tohto roku zomrel. Bol vyštudovaný elektrotechnik a svoje odborné skúsenosti využíval aj pri riadení a manažovaní spoločnosti.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)