fbpx

Tóth: Navrhované zmeny v 13. dôchodku zhoršia udržateľnosť dôchodkového systému

Na snímke predseda Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) Ján Tóth. Zdroj: FOTO TASR/Martin Baumann

Navrhované zmeny v dôchodkovom systéme, napriek takmer zrušeniu rodičovského dôchodku, tento systém ešte viac ohrozia. V nasledujúcich rokoch totiž môžu vytvoriť nekryté financovanie v objeme 200 až 300 miliónov eur ročne. Medializovaný vyšší 13. dôchodok totiž bude valorizovaný, zatiaľ čo doterajší nebol. V aktuálnom blogu na to upozornil predseda Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) Ján Tóth.

Minister práce Erik Tomáš (Hlas-SD) minulý týždeň avizoval, že od budúceho roka sa bude vyplácať plnohodnotný 13. dôchodok vo výške priemerného dôchodku. Podľa Tótha však nie je jasný dôvod pre takéto navyšovanie. „Tradične bol 13. dôchodok prezentovaný ako špeciálna výpomoc najmä pre nízko príjmových dôchodcov. Ak teda zvýšenie solidarity malo byť cieľom 13. dôchodku, správnejšie by bolo prenastaviť mechanizmus samotného výpočtu dôchodku bez zavedenie samotného 13. dôchodku,“ argumentoval.

Pravidlo fixnej sumy, ktorá by mala byť na úrovni 606 eur, je podľa neho len jedným z riešení a nijako nenadväzuje na súčasný výpočet dôchodku, kde sa určitým pomerom kombinuje zásluhovosť a solidarita. Najchudobnejší dôchodcovia v súčasnosti v rámci koncoročného príspevku k dôchodku dostávajú 300 eur a dôchodcovia s najvyšším príjmom len 50 eur.

„Ak teda prejdeme na fixnú sumu, výrazná časť navýšenia, vďaka čomu sa ohrozuje finančná stabilita všetkých dôchodkov do budúcnosti, poputuje k tým najvyššie príjmovým dôchodcom, zatiaľ čo chudobnejší dôchodcovia budú benefitovať oveľa menej,“ vysvetlil šéf RRZ.

Zároveň podľa neho nie je zrejmé, prečo v tejto chvíli vzniká potreba dodatočných plošných dotácií práve pre skupinu dôchodcov. Najnovšie dostupné štatistiky o príjmovej chudobe podľa Štatistického úradu (ŠÚ) SR hovoria, že príjem pod hranicou rizika chudoby má 9,5 % dôchodcov. V rámci celkovej populácie je tento pomer 13,7 % a v spoločnosti žijú aj oveľa viac príjmovo ohrozené skupiny.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie