Prehliadka filmov nominovaných na cenu Slnko v sieti sa tento rok uskutoční od 22. do 27. apríla v bratislavskom kine Lumiére. Jedenásty ročník Týždňa slovenského filmu ponúkne výber najúspešnejších titulov minulého roka, odborné diskusie aj poctu režisérovi Miloslavovi Lutherovi. O podujatí informovala TASR s odvolaním na Slovenský filmový ústav (SFÚ).
Slovenská kinematografia zažila rekordný rok
Ako uviedol programový dramaturg Miro Ulman, rok 2024 bol pre slovenský film mimoriadne úspešný. „Rok 2024 v slovenskej kinematografii bol najúspešnejším v ére samostatnosti. Na slovenské filmy prišlo 1.505.768 divákov a hrubé tržby po prvý raz prekonali 10 miliónov eur,“ zhodnotil.
Medzi nominovanými filmami sa ocitli nielen populárne kinohity ako Miki, Vlny či Vojna policajtov, ale aj snímka Spiaci účet od Miloslava Luthera, ktorá získala sedem nominácií.
Úspechy dokumentov a festivalová stopa
Ulman tiež pripomenul výrazný ohlas slovenských dokumentárnych filmov: „Prezidentka sa stala tretím divácky najúspešnejším dokumentom v ére samostatnosti, Wishing on a Star súťažil v Benátkach a Architektúra ČSSR 58 – 89 mala priaznivú odozvu po uvedení na MFF Karlove Vary.“
Podľa neho slovenská kinematografia dokazuje, že vie osloviť nielen domácich divákov, ale aj medzinárodné festivalové publikum.
Desať filmov, tri žánre a odborné diskusie
Počas šiestich dní prehliadky budú premietané dlhometrážne hrané, dokumentárne aj animované filmy, ktoré boli minulý rok v distribúcii a zároveň získali aspoň jednu nomináciu na Slnko v sieti. Tradičnou súčasťou programu sú panelové diskusie, tento rok pod názvom Apropo – slovenský film!, ktoré bude moderovať filmová teoretička Jelena Paštéková.
Pocta Miloslavovi Lutherovi
Významným momentom podujatia bude Pocta Miloslavovi Lutherovi, režisérovi a scenáristovi, ktorý tento rok získava cenu za výnimočný prínos slovenskej audiovizuálnej kultúre. Súčasťou tejto pocty bude projekcia jeho filmu Posledný cocktail (1993), adaptácie divadelnej hry Slawomira Mrožka.
„Autor v nej nekladie len sugestívne otázky, ale hľadá aj odpovede, ktoré bez moralizovania nachádza. Túto Mrožkovu hru o moci, strachu a vydieraní v sfére súčasnej politiky si Miloslav Luther zvolil do programu sám,“ uvádza SFÚ.