Prezident SR Peter Pellegrini nepodpíše novelu zákona, ktorá upravuje predčasné odchodné a výsluhový dôchodok pre prokurátorov. Vráti ju poslancom do Národnej rady SR. Má výhrady k tomu, aby generálny prokurátor získal nárok na výsluhový dôchodok po štyroch rokoch funkčného obdobia. Tiež uviedol, že si nie je istý, či by v súčasnosti predčasné voľby pomohli vyviesť krajinu z marazmu. Upozornil pritom na spory v koalícii a pripúšťa predčasné parlamentné voľby.
Generálny prokurátor predsa nekončí
„Mám vážny problém s tým, aby sme generálnemu prokurátorovi priznali rentu len na základe výmyslu nejakého poslanca, že to má byť po štyroch rokoch a ani nie po odslúžení si plného sedemročného funkčného obdobia. S tým mám problém a nevidím v tom logiku, pretože generálny prokurátor dostane tak či tak výsluhový dôchodok po 20 rokoch fungovania v prokuratúre. A ak si vláda myslí, že má dostať rentu, tak by ju mal dostať, keď odslúži svoje sedemročné plné obdobie a nie, keď v polovičke odíde,“ vyhlásil v diskusnej relácii Sobotné dialógy STVR. Pellegrini uviedol, že pre dané ustanovenie vráti legislatívu poslancom do parlamentu.
Nemal by kandidovať človek trestne stíhaný
Prezident sa vyjadril sa aj k možnej zmene vo vedení generálnej prokuratúry. Pripomenul, že mandát Maroša Žilinku končí v roku 2027 a neavizoval predčasný odchod. Myslí si, že generálny prokurátor by sa mal meniť po skončení funkčného obdobia. Na post podľa neho môže kandidovať každý, kto splní podmienky. Mal by ním byť niekto, kto prokuratúru detailne pozná a nemá to byť človek, ktorý je trestne stíhaný, obvinený alebo obžalovaný.
Prezidentova kritika covidovej amnestie
Pellegrini skritizoval aj zákon o odškodnení pokút za porušenie opatrení počas pandémie ochorenia COVID-19, ktorý sa schválil v parlamente. Povedal, že bude mať vážny problém ho podpísať. O legislatíve hovoril ako o nebezpečnom precedense. „Neviem, ako sa predkladatelia tohto zákona budú môcť pozrieť do očí pozostalým po obetiach COVID-19,“ podotkol. Nie je podľa neho správne plošne amnestovať každého, kto porušil predpis a možno aj niekoho nakazil. „Ja sa pozriem, ktoré časti môžeme možno považovať za oprávnené, napríklad ak štát porušil ľudské práva, že niekoho nútene zavrel do karantény a ešte mu nútil za to platiť,“ dodal.
Prezident sleduje aj situáciu okolo novely zákona o neziskových organizáciách, o ktorej by mali poslanci NR SR rokovať na tento týždeň. Poukázal na to, že úprava sa má ešte meniť „vážnym pozmeňujúcim návrhom“. Nechce, aby bol tretí sektor zaťažený prílišnou byrokraciou. Nerozumie však kritike organizácií k návrhu zverejňovania darcov. Mieni, že treba nájsť rozumný kompromis. Mrzí ho však, že kritici legislatívu označujú za ruský zákon, to odmietol.
Opozícia Pellegriniho rozhodnutie víta
Opozičná strana SaS víta rozhodnutie prezidenta Petra Pellegriniho vetovať novelu zákona, ktorá zavádza pre generálneho prokurátora nárok na výsluhový dôchodok po štyroch rokoch funkčného obdobia. „Vítame toto rozhodnutie. Myslíme si, že nie je dôvod na celý ten zákon, lebo teraz nie je čas na výsluhové dôchodky prokurátorov. Ale perfídne je, že výsluhové dôchodky prokurátorov boli v podstate len zámienkou pre to, aby vládna koalícia mohla schváliť doživotnú rentu pre Maroša Žilinku už po uplynutí štyroch zo siedmich rokov jeho funkčného obdobia,“ skonštatoval Ondrej Dostál za SaS.
Opozičné hnutie Slovensko v reakcii na vyjadrenia prezidenta v sobotnej diskusnej relácii uviedlo, že prezident Pellegrini by mal zabezpečiť, aby poslanci Hlasu-SD nehlasovali za novelu zákona o predčasnom odchodnom a výsluhovom dôchodku pre prokurátorov, keď ju po vetovaní vráti do Národnej rady SR. Zdôraznilo, že prezident je stále čestným predsedom Hlasu-SD.
Rovnaký postoj by mal podľa hnutia zaujať aj pri možnom vetovaní zákona o odškodnení pokút za porušenie opatrení počas pandémie ochorenia COVID-19. „Ak to myslí vážne, tak ako čestný predseda Hlasu-SD by mal zabezpečiť, že keď sa tieto zákony vrátia do parlamentu, tak jeho poslanci konečne za to nebudú hlasovať,“ uviedol šéf poslaneckého klubu Slovensko, Za ľudí, KÚ Michal Šipoš. Vyjadrenia prezidenta považuje za divadlo, keďže poslanci z Hlasu-SD za oba zákony zahlasovali.