Správa Európskej komisie o integračnom pokroku kandidátskych krajín je z pohľadu rozširovania EÚ najzásadnejšia za posledných 20 rokov, tvrdí stály spravodajca Európskeho parlamentu (EP) pre Srbsko a šéf Delegácie EP pre Čiernu Horu Vladimír Bilčík.
„To, že začíname prístupové rokovania s Ukrajinou, Moldavskom a že sa EÚ zaviazala geopoliticky posunúť sa na východ, je veľká vec. Na západnom Balkáne je počuť hlasy, že sú ako keby opomínaní, ale moja reakcia je, že toto je reálna šanca pre krajiny sa posunúť dopredu. Najmä keď rozširovanie je dnes jedna z hlavných politických tém EÚ,“ uviedol Bilčík.
Šancu najrýchlejšie sa dostať do EÚ majú podľa neho krajiny západného Balkánu. Najlepším kandidátom je Čierna Hora, zatiaľ čo Severné Macedónsko a Albánsko musia pridať v reformách. Albánsko zas musí pridať v oblasti slobody prejavu, práv menšín a vlastníckych práv a v boji proti korupcii a organizovanému zločinu. Kosovo, ktoré päť členských krajín EÚ neuznáva, vrátane Slovenska, musí okrem potrebných reforiem zásadne pokročiť aj v normalizačnom dialógu s Belehradom. Na druhej strane, Srbsko je najproblematickejšia krajina regiónu z hľadiska plnenia požadovaných úloh, ako aj boja s korupciou a slobody médií.
„Rozšírenie je životne dôležitou politikou Európskej únie. Dokončenie rozširovania je výzvou dejín, prirodzený horizont našej Únie. Dobudovanie Únie má tiež silnú ekonomickú a geopolitickú logiku. Doterajšie vlny rozšírenia ukázali obrovské výhody pre pristupujúce krajiny aj pre EÚ. Bude to víťazstvo pre všetkých nás,“ uviedla šéfka eurokomisie.
Szijjártó: Ukrajina nie je vhodným kandidátom
Vzhľadom na výsledky dosiahnuté Ukrajinou a Moldavskom v pokračujúcom reformnom úsilí EK odporučila, aby Rada EÚ začala prístupové rokovania s oboma krajinami. Komisia ocenila dynamiku ukrajinských reforiem, a to aj napriek vojne. Ukrajinská vláda a parlament preukázali odhodlanie dosiahnuť výrazný pokrok pri plnení siedmich krokov stanovených EK v rámci integračného procesu. Vláda zaviedla transparentný systém predbežného výberu sudcov ústavného súdu, zreformovala orgány súdnej správy, pokročila pri vyšetrovaní korupcie na vysokej úrovni a systémovo sa snaží riešiť vplyv oligarchov.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)