Najpopulárnejšia platforma súčasnosti priniesla ďalší nový trend. Jeho podstata spočíva v otázke: „Ako často myslíš na Rímske impérium?“, ktorú sa pýtajú ženy svojich mužských kolegov, manželov, priateľov, otcov alebo súrodencov.
Staroveký Rím poznáte zo školských dejepisných osnov, filmových spracovaní, kníh a počítačových hier. V súčasnosti sa stal virálnou témou internetu až tak, že aj posledné údaje populárnych vyhľadávaní na Googli ukazujú dopyt po výraze „Rímska ríša“.
Ako to celé začalo?
Trend nie je na sociálnych sieťach úplnou novinkou. Pôvodne sa objavil ešte v roku 2022 na Instagrame influencerky Saskie Cort, ktorá vyzvala svojich sledujúcich, aby sa mužov na Rímske impérium pýtali a svoje odpovede následne zdieľali. Jej hypotéza spočívala v tom, že muži premýšľajú o Rímskej ríši častejšie než ženy.
Podľa The Washington Post trend v auguste tohto roka oživil Gaius Flavius, ktorý sa zaoberá rekonštrukciou historických udalostí. Flavius oslovil na Instagrame primárne svoju ženskú časť sledujúcich rovnakou otázkou. K jeho výzve sa počas niekoľkých týždňov pridali aj známe osobnosti, vrátane Ryana Reynoldsa, ktorý v septembri zverejnil na svojom profile fotografiu s myšlienkou na Rímske impérium.
Výraznejšiu popularitu si trend získal na TikToku, kde si pod hashtagom #RomanEmpire nazbieral už viac ako bilión pozretí.
Milióny žien po celom svete teraz filmujú odpovede svojich mužov na otázku, ako často myslia na Rímske impérium. Odpoveď je pre ne prekvapivá. Z videí vyplýva, že väčšina mužov naň myslí niekoľkokrát do týždňa. Niektorí dokonca denne.
Mediálne šialenstvo alebo hlbší význam?
Väčšina ľudí vníma trendy na sociálnych sieťach ako zábavu a nepripisuje im dôležitosť. Podľa expertov pre USA Today sa za každým trendom skrýva väčší význam. Rímske impérium má poukazovať na rozdielnosť myslenia oboch pohlaví.
Manželský terapeut Erik Anderson hovorí, že muži a ženy sa líšia vo viacerých psychologických črtách. „Muži sú napríklad rozdielni v tom, ako vyjadrujú svoje emócie, najmä agresivitu,“ uvádza. Tieto detaily môžu podľa neho zapadať do fantázií o starovekom Ríme. „Mediálne zobrazovanie Ríma ukazuje vojnu a brutalitu spojenú s mužskou agresivitou, ktorá sa prejavuje hlavne fyzicky. Ženská agresivita sa naopak prejavuje skôr emocionálne.“
Podľa profesora psychológie Ronalda Levanta nie je trend Rímskeho impéria len o vyjadrovaní agresivity, ale môže odrážať úzkosť mužov v dnešnej modernej spoločnosti, pretože „toxická maskulinita je v súčasnosti kľúčovým problémom a správanie mužov je pod zvýšeným drobnohľadom.“ Levant dodáva, že mladí muži sa často cítia stratení, musia zápasiť o svoje miesto vo svete, a preto ich priťahujú myšlienky na spoločnosť, ktorá mužskú silu oslavovala.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)