Nová vláda povolí lov vlkov. Ochranári protestujú

Reklama
Ilustračná foto. Zdroj: FOTO TASR/František Iván

V poľovníckej sezóne 2023/2024 by sa mohlo odloviť 60 vlkov. V utorok (7. 11.) o tom rozhodla pracovná skupina pre určenie ročnej kvóty lovu vlka dravého. Pre TASR to potvrdilo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR. Vlk dravý je však na Slovensku chráneným živočíchom.

„Šesťdesiat kusov predstavuje jednu štvrtinu očakávaného čistého prírastu populácie vlka dravého na Slovensku zisteného na základe monitoringu,“ ozrejmilo MPRV. Envirorezort podľa jeho šéfa Tomáša Tarabu kvóty vyhodnotí.

Europoslanec Michal Wiezik (Progresívne Slovensko) poukázal, že takýto lov bude v rozpore so záväzkami, ku ktorým sa Slovensko ako členský štát Európskej únie zaviazalo. Pracovná skupina podľa neho nemá k dispozícii presné údaje o populácii vlka.

„Taká štúdia sa dokončila len pre populáciu medveďa, a tak stanovenie kvóty neplní požadovaný princíp predbežnej opatrnosti, čo je v rozpore s európskou legislatívou,“ skonštatoval.

Europoslanec upozornil aj na to, že ešte v roku 2013 bolo voči Slovensku vedené konanie pre nedostatočnú ochranu vlka. Slovensko tak o tri roky neskôr prijalo Plán starostlivosti o vlka, v rámci ktorého sa monitoruje jeho populácia a odhaduje počet na základe analýz DNA. Výsledky týchto analýz sú predpokladom pre nastavenie kvóty lovu.

Náčelník Lesoochranárskeho zoskupenia VLK a člen pracovnej skupiny na ministerstve pôdohospodárstva Juraj Lukáč potvrdil, že počet vlkov na Slovensku sa aktuálne pohybuje medzi 500 až 600 kusov, informuje Denník N.

Namiesto streľby treba nasadiť psy a postaviť ploty, tvrdí ochranár

Vlka je však podľa vyhlášky zakázané úmyselne zraňovať alebo usmrcovať v jeho prirodzenom areáli. Problém s odstrelom vlka riešila v minulosti aj Európska komisia.

„Po tom, čo kvótovacia komisia na ministerstve pôdohospodárstva určila kvótu na 60 jedincov, stačí, aby minister životného prostredia zmenil vyhlášku, vlka zbavil štatútu celoročne chráneného druhu a lov môže začať ešte v tomto roku,“ dodal Wiezik pre Pravdu.

Juraj Lukáč vysvetľuje, že na pondelkovom zasadnutí ako hlavný dôvod na odstrel vlkov prezentovali to, že zabíjajú hospodárske zvieratá. Tvrdí, že existujú spôsoby, ako škodám predchádzať bez zabíjania chráneného vlka dravého, avšak na Slovensku sa v praxi neaplikujú. Jedným opatrením sú napríklad ploty alebo cvičené psy, ktoré vedia plachého vlka ľahko odstrašiť.

„Ja osobne som nasadzoval pastierskych psov a učil som bačov, ako ich majú vychovať, a mali sme stopercentné úspechy,“ hovorí Lukáč pre Denník N. „Od vlka nemôžeme chcieť, aby ignoroval nestrážené ovce, trochu sa treba posnažiť.“

Komisia sa aj napriek týmto efektívnym opatreniam zhodla, že sa navrhuje lov vlka na 60 kusov, s čím zoskupenie VLK, samozrejme, nesúhlasilo.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie