Turkménsko v rámci celoštátnej „zelenej kampane“ vysadilo takmer pol milióna stromov za deň. Oznámilo to v pondelok, TASR správu prevzala z tlačovej agentúry AFP.
Vládny ruskojazyčný denník Neutrálny Turkmenistan informoval, že v rámci „zelenej kampane“ občania za jediný deň vysadili viac ako 472.000 ihličnatých, listnatých a ovocných stromov.
„V tento deň sa celá krajina vydala na ekologickú kampaň s cieľom zvýšiť zelené bohatstvo krajiny,“ uviedol denník. Úrady tvrdia, že v krajine sa za uplynulých niekoľko rokov vysadilo približne 145 miliónov stromov, ale tieto informácie nie je možné overiť.
Podľa Organizácia OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) v Turkménsku je „extrémne vysoký“ nedostatok vody. Ročný úhrn zrážok je miestami nižší ako 100 milimetrov a tri štvrtiny územia pokrývajú čierne piesky púšte Karakum.
Jeden z najväčších zavlažovacích projektov na svete, 1400 kilometrov dlhý kanál, privádza vodu cez púšť do hlavného mesta Ašchabad a zásobuje dôležité bavlníkové polia.
Turkménsky prezident Serdar Berdymuchamedov od nástupu k moci v minulom roku zintenzívnil kampaň na sebapropagáciu a propagáciu svojho otca, exprezidenta Gurbangulyho Berdymuchamedova. V celej krajine je preto množstvo ich portrétov, bilbordov, sôch a pomníkov.
Turkménsko je jednou z najuzavretejších krajín na svete, kde je zakázaná opozícia a vláda prísne kontroluje všetky sféry verejného života.
Organizácia Reportéri bez hraníc (RSF) so sídlom v Paríži zaraďuje Turkménsko na 176. miesto zo 180 v rebríčku slobody tlače. Americká mimovládna organizácia Freedom House (FH) označila túto krajinu za „represívny autoritársky štát, v ktorom sú politické práva a občianske slobody takmer úplne popreté“.