Cez víkend vo večerných hodinách mohli obyvatelia severnej Európy pozorovať nádhernú polárnu žiaru, ktorú zachytili aj samotní Slováci a Česi. Fotografie nezvyčajného prírodného úkazu doslova zaplavili sociálne siete.
Polárna žiara vzniká z tzv. slnečného vetra. Naša najbližšia hviezda vyslala koronárnu hmotu, čo vyvoláva geomagnetické búrky, ale aj prekrásne nebeské divadlo v podaní polárnej žiary, informuje Startitup. Polárna žiara, ktorú sme mohli pozorovať voľným okom, sa niesla v jasných ružových a fialových tónoch. Šikovným fotografom sa podarilo zachytiť oranžové či dokonca zelené tóny žiary.
Polícia SR zároveň upozornila na hoaxy spojené s výskytom polárnej žiary v krajine. Niektorí sa totiž obávajú, že polárna žiara červenej farby nasvedčuje koniec sveta.
„Farba polárnej žiary závisí od výšky a druhu nabudených atómov alebo molekúl v atmosfére. Najčastejšie sa vyskytuje zelená farba,“ upozornila polícia s tým, že červená farba je spôsobená stretom elektrónov s protónmi dusíka v nižšej atmosfére, stále však minimálne vo výške 200 kilometrov.
K pozorovaniu je nevyhnutný dobrý výhľad
Polárna žiara sa v polárnych oblastiach považuje za celkom bežný jav, avšak v nižších zemepisných šírkach je jej výskyt veľmi vzácny. Podľa astronóma Petra Horálku z Fyzikálního ústavu v Opavě bola táto polárna žiara dôsledkom priameho zásahu Zeme oblakom, ktorý bol nabitý časticami zo Slnka. Tvrdí, že vidieť ju bude možné až do 10. novembra.
K pozorovaniu polárnej žiary je potrebný dobrý výhľad na severný obzor, najmä na horách, a temná obloha, vysvetľuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Horálka však dodáva, že polárnu žiaru môžeme najlepšie zaznamenať fotoaparátom, pretože nadmerné svetlá nad mestom nám môžu brániť k jej spatreniu.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Zobraziť tento príspevok na Instagrame