fbpx

Z pásma Gazy odchádzajú do Egypta prví cudzinci

Palestínčania prekračujú hraničný priechod medzi pásmom Gazy a Egyptom v Rafáhu v stredu 1. novembra 2023. Zdroj: FOTO TASR/AP

Desiatky držiteľov zahraničných pasov začali v stredu odchádzať z pásma Gazy po tom, ako Egypt po prvý raz od začiatku vojny medzi Izraelom a hnutím Hamas zo 7. októbra otvoril hraničný priechod Rafah. Informovali o tom spravodajcovia agentúry AFP, píše TASR.

Zdroj oboznámený so záležitosťou predtým pre agentúru Reuters uviedol, že Katar sprostredkoval medzi Egyptom, Izraelom a palestínskym hnutím Hamas dohodu, ktorá umožní odchod držiteľov zahraničných pasov a niektorých kriticky zranených ľudí z Gazy.

Ako dlho zostane hraničný priechod Rafah medzi pásmom Gazy a Egyptom otvorený pre takúto evakuáciu, však nie je jasné, doplnil zdroj.

Dohoda nie je spojená s ďalšími otázkami, o ktorých sa rokuje, ako sú rukojemníci zadržiavaní Hamasom alebo dočasné zastavenia bojov zamerané na zmiernenie humanitárnej krízy v pásme Gazy, kde je nedostatok potravín, vody, paliva i liekov.

Cez priechod Rafah dosiaľ umožňovali len vstup humanitárnej pomoci pre obyvateľov Gazy. V stredu sa na palestínskej strane priechodu zhromaždilo množstvo ľudí. Prvá skupina už vstúpila do tranzitnej zóny, uviedla s odvolaním sa na predstaviteľa egyptského Červeného polmesiaca agentúra DPA.

Podľa AFP sa očakáva, že prejsť z pásma Gazy do Egypta bude môcť celkovo približne 545 cudzincov a osôb s dvojakým občianstvom.

Okrem toho by z Gazy mali do egyptských nemocníc previezť približne 90 zranených a vážne chorých Palestínčanov, na ktorých na egyptskej strane priechodu čakali sanitky.

Zahraničné vlády tvrdia, že v pásme Gazy sa nachádzajú držitelia pasov 44 krajín, ako aj 28 organizácií vrátane agentúr OSN.

V malom pobrežnom pásme s rozlohou približne Bratislavy žije celkovo 2,4 milióna ľudí, ktorí čelia nedostatku potravín, vody a ďalších potrieb po takmer úplnej blokáde, ktorou Izrael reagoval na rozsiahly útok Hamasu zo 7. októbra. Militanti pri tomto najhoršom útoku v dejinách Izraela zabili 1400 ľudí, prevažne civilistov. Vláda Hamasu v Gaze tvrdí, že izraelské vojenské údery v pásme si odvtedy vyžiadali vyše 8500 mŕtvych.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie