Motoristi sa môžu tešiť na LACNEJŠÍ BENZÍN. Analytici hovoria o výraznom znížení cien

Ceny ropy v dôsledku zavádzania ciel výrazne klesli, čo povedie k zlacneniu palív na čerpacích staniciach. Zdroj: TASR/Jaroslav Novák
Reklama

Ceny ropy sa tento týždeň prepadli. Náladu na trhoch výrazne ovplyvňuje obchodná politika amerického prezidenta Donalda Trumpa. Najmä voči Číne, voči ktorej tlačí clá neustále nahor. Ekonomickí analytici preto upozorňujú spotrebiteľov, že lacnejšia ropa bude znamenať aj výraznejšie prepisovanie cenoviek na čerpacích staniciach.

Ešte minulý týždeň došlo na našich benzínkach k výraznejšiemu rastu cien palív. Týkalo sa to najmä 95-oktánového benzínu, ktorý sa počas prvého aprílového týždňa dostal v priemere na 1,55 eura za liter. Rástla aj nafta, no nie takým výrazným tempom, keď sa dostala na 1,493 eura. Kým tempo zdražovania benzínov bolo dvojnásobné v porovnaní s priemerom za posledný rok, diesel vystrelil najvýraznejšie len od konca januára.

Ceny na pumpách čaká zvrat

Vodiči sa však nemusia pripravovať na zlé časy. Ceny na čerpačkách u nás reagujú s niekoľkotýždňovým oneskorením v porovnaní s vývojom na trhu s ropou.

Motoristi sa tak môžu tešiť na výrazne nižšie ceny pohonných látok. Zlacnenie by mohlo byť vo výške 10 až 15 centov na liter benzínu. Uviedol to v komentári analytik finančných trhov XTB Marek Nemky.

Ceny nafty by sa tak mohli skokovito vrátiť hlbšie pod 1 euro a 50 centov a benzín by tiež mohol zlomiť túto hranicu. Aj analytik J&T Banky Stanislav Pánis hovorí, že „kolaps cien ropy v ostatných dňoch bude znamenať, že ostatný odraz cien palív na Slovensku sa zastaví a zvráti.“ Nemky však pripomína, že vývoj cien môže ešte ovplyvniť ďalšie oznámenie USA o clách.

Ilustračná fotografia. Zdroj: TASR/Pavol Zachar

Trumpove clá stlačili ceny ropy

Barel americkej ľahkej ropy WTI sa v piatok ráno predával za vyše 60 dolárov a severomorský Brent za takmer 63 a pol dolára. Na konci marca sa pritom cena za barel v oboch prípadoch pohybovala o približne desať dolárov vyššie.

Trh s čiernym zlatom tak v uplynulých dňoch výrazne ovplyvnila obchodná politika prezidenta Donalda Trumpa, keď najprv zaviedol a následne pozastavil nové clá voči desiatkam krajín. To sa však netýkalo Číny. Vývoj na trhu teraz výrazne ovplyvňuje rastúce napätie medzi Washingtonom a Pekingom. Obe krajiny sa totiž „naháňajú“ vo zvyšovaní ciel. Aktuálne je to 145 percent verzus 125 percent, v prospech USA.

Americký minister obchodu Howard Lutnick drží tabuľu s výškou tzv. recipročných ciel, ktorú oznámil americký prezident Donald Trump v Ružovej záhrade Bieleho domu vo Washingtone v stredu 2. apríla 2025. Nové clá začnú platiť 5. a 9. apríla. S odvolaním sa na Biely dom o tom informovala agentúra AFP, píše TASR. Biely dom novinárom oznámil, že „základná“ desaťpercentná sadzba sa začne uplatňovať 5. apríla o 12.01 h miestneho času (05.01 h SELČ), zatiaľ čo vyššie sadzby budú platiť od 9. apríla o 12.01 h miestneho času. Zdroj: TASR/AP

Obchodníci sa obávajú, že táto obchodná vojna poškodí dopyt po rope, najmä preto, lebo Čína je najväčším svetovým dovozcom ropy. Očakáva sa, že Peking zintenzívni svoje stimulačné opatrenia, aby kompenzoval vplyv amerických ciel. Clá tak budú negatívne vyplývať na vývoj svetovej ekonomiky a globálneho obchodu.

„Toto spomalenie negatívne ovplyvňuje dopyt spotrebiteľov po rope a ceny tak na tieto správy výrazne reagovali, pričom sa nachádzajú na úrovniach spred štyroch rokov,“ podotkol Nemky. Zároveň dodal, že ďalšie oznámenia o smerovaní obchodnej politiky sú teraz základným faktorom na trhu s ropou. V prípade jeho ďalšieho prepadu sa tak môžu tešiť aspoň vodiči pri tankovaní na čerpacích staniciach.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Ekonomika a biznis