O nesporných výhodách fotovoltiky niet pochýb. Jej nákup v poslednom období podporujú aj dotácie od štátu. Tak ako to pri technike býva, aj fotovoltika má svoju životnosť. Pri nákupe však málokto uvažuje nad tým, ako so starými panelmi či inými komponentmi sústavy naložiť. Zákon v tom má jasno.
Podľa informácii denníka Štandard v roku 2022 podiel produkcie elektriny zo slnka zaznamenal v Európe najvyšší nárast v histórii. Fotovoltické elektrárne vyprodukovali 7,3 % celkového objemu elektriny. Slovensko sa však v rámci EÚ nachádza na chvoste z hľadiska využívania obnoviteľných zdrojov zahŕňajúc fotovoltiku.
V Európe je zastúpená prevažne domácnosťami. Problémom je, že len málokto už pri nákupe uvažuje nad recyklovaním, či zberom opotrebovaných panelov. Spotrebiteľ však môže ostať pokojný. Od roku 2015 zákon túto povinnosť ukladá výrobcovi, prípadne dovozcovi.
Čo hovorí zákon?
Spoločnosti, ktoré fotovoltiku vyrobili, alebo ju doviezli zo zahraničia, majú povinnosť sa o budúci elektroodpad postarať. „Povinnosť má právny subjekt, ktorý uvádza výrobok na trh ako prvý. Veľmi zjednodušene je to subjekt, ktorý tento budúci odpad privezie cez hranicu,“ vysvetľuje Jozef Kozák, výkonný riaditeľ spoločnosti SEWA, ktorá sa venuje odvozu elektroodpadu.
Podľa Kozáka je z roka na rok menej firiem, ktoré sa snažia túto povinnosť obísť. „Európska a slovenská legislatíva zaväzuje dovozcov a výrobcov elektrotechniky postarať sa o svoje produkty na konci ich životnosti. My túto ich legislatívnu povinnosť plníme za nich, za čo si pýtame takzvaný recyklačný poplatok,“ dopĺňa.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)