Americký prezident Donald Trump v pondelok oznámil, že predstavitelia USA a Iránu budú v sobotu rokovať v Ománe o iránskom jadrovom programe. Trump varoval, že Islamská republika bude vo „veľkom nebezpečenstve“, ak tieto rozhovory nebudú úspešné a minulý mesiac dokonca pohrozil bombardovaním Iránu.
Podľa iránskych štátnych médií bude v Ománe rokovať minister zahraničných vecí Abbás Arákčí s vyslancom USA pre Blízky východ Steveom Witkoffom. Šéf iránskej diplomacie označil rozhovory za poslednú šancu na mierové riešenie obáv Západu z iránskeho jadrového programu.
Irán vo štvrtok varoval, že by krajina mohla pristúpiť k vyhosteniu inšpektorov Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) pred kľúčovými rokovaniami so Spojenými štátmi. Takýto krok by bol podľa Washingtonu „eskaláciou a chybnou kalkuláciou zo strany Iránu“. Ale už v piatok, deň pred plánovanými rozhovormi s USA o svojom jadrovom programe, Irán uviedol, že napriek rastúcemu tlaku zo strany Washingtonu dáva diplomacii „skutočnú šancu“.
Irán dáva šancu rokovaniam, ale s USA nechce rokovať priamo
Irán z dlhodobého hľadiska vyhlasuje, že je proti priamym rokovaniam so svojím úhlavným nepriateľom – USA. Napriek tomu však nezavrhol možnosť viesť nepriame rozhovory. „Dávame diplomacii skutočnú šancu v dobrej viere a plnej ostražitosti. Amerika by mala oceniť toto rozhodnutie, ktoré bolo učinené napriek jej nepriateľskej rétorike,“ uviedol hovorca iránskeho ministerstva zahraničných vecí Esmáíl Bakájí. „Máme v úmysle posúdiť zámery a odhodlanie druhej strany túto sobotu,“ dodal. Irán podľa hovorcu nebude pred rokovaniami „nič predvídať ani predpovedať“.
Vojenský zásah povedie Izrael
Irán popiera, že by jeho cieľom bola výroba jadrových zbraní a americké spravodajské služby nepotvrdili tieto snahy. Tvrdia však, že pokiaľ by sa Irán rozhodol zbrane vyrobiť, dokázal by to urobiť rýchlo.
Minulý mesiac poslal Trump duchovnému vodcovi list, v ktorom vyzval krajinu na priame rokovania. Zároveň varoval pred vojenským zásahom v prípade zlyhania diplomatickej cesty. „Ak to bude potrebné, tak určite,“ povedal Trump na otázku, či sa zvažuje použite vojenskej sily. „Ak si to bude vyžadovať vojenský zásah, urobíme vojenský zásah. Izrael sa na tom bude, samozrejme, podieľať, bude to viesť,“ ozrejmil šéf Bieleho domu.
Napriek sankciám, pokračuje v jadrovom programe
Nádej ohľadom nadchádzajúcich rokovaní s Iránom vyjadril aj americký minister zahraničných vecí Marco Rubio, ktorý uviedol, že dúfa, že rokovania povedú k mieru. Americký prezident Donald Trump počas svojho prvého funkčného obdobia v roku 2018 odstúpil od tzv. jadrovej dohody medzi Iránom a veľmocami z roku 2015. Podľa dohody sa zmiernili sankcie uvalené na Irán výmenou za obmedzenie jeho nukleárnych aktivít. Teherán v reakcii na odstúpenie USA prestal dodržiavať dohodu a výrazne napredoval v jadrovom vývoji.