Európa čelí závažnej kríze verejného zdravia. Analýza denníka The Guardian preukázala, že takmer každý Európan žije v oblasti s nebezpečnou úrovňou znečistenia ovzdušia. Najhoršie postihnutou krajinou je Severné Macedónsko, kde takmer dve tretiny obyvateľstva žijú v oblastiach s vyšším znečistením ovzdušia.
98% Európanov žije v oblastiach s veľmi škodlivým znečistením jemnými časticami, potvrdzuje analýza údajov zhromaždených pomocou najmodernejšej metodológie – vrátane pozorovania podrobných satelitných snímok a meraní z viac ako 1 400 pozemných monitorovacích staníc.
Najpostihnutejšou krajinou Európy je Severné Macedónsko. V porovnaní so západnou Európou čelí významnejším problémom týkajúcim sa znečistenia ovzdušia aj východná Európa či Taliansko.
Čo je PM2,5 a prečo je kritický?
Častice PM2,5, ktoré vznikajú hlavne pri spaľovaní fosílnych palív, sú dostatočne malé na to, aby prenikli do pľúc a následne sa dostali do krvného obehu. Toto vniknutie predstavuje priamu hrozbu pre mnohé orgány v ľudskom tele, uvádza Earth.com. V súčasnosti je ročný priemerný povolený limit PM2,5 podľa WHO 5 mikrogramov na meter kubický.
Nový prieskum však odhaľuje, že iba 2% celkovej populácie Európy žije v oblastiach, ktoré sú v súlade s týmto usmernením. Experti znepokojujúco pripisujú znečisteniu PM2,5 viac ako 400 000 úmrtí ročne v celej Európe. „Je evidentné, že prakticky každý jednotlivec v Európe vdychuje vzduch, ktorý je škodlivý pre jeho zdravie,“ poznamenal profesor Roel Vermeulen z Utrechtskej univerzity v Holandsku, ktorý výskum viedol.
Európska odpoveď na toxický vzduch
Znečistenie ovzdušia je pre Európu trvalým problémom. Európsky parlament už inicioval kroky na zosúladenie s globálnym štandardom PM2,5 WHO do roku 2035. Úprava navrhuje limit 5 mikrogramov na meter kubický, čo je výrazné zníženie oproti súčasným 25 mikrogramom na meter kubický.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)