Wall Street označuje rok 2023 ako rok dlhopisov. Aj napriek tomu, že správcovia fondov tento rok definujú ako jeden z najťažších rokov vôbec, dlhopisom sa darilo a pre dlhodobé investovanie sú zaujímavou alternatívou.
V kontexte lacných peňazí, ponúkajú v súčasnosti dlhopisy atraktívny pomer výnosu k podstupovanému riziku. Dlhopisy majú v investovaní čo povedať. Inflácia začína pomaly aj vďaka silnej menovej politike ustupovať, čo má za následok, že ľudia znovu začínajú investovať. Dlhopisové trhy so zaujímavým úročením sa dostávajú do hľadáčika mnohých investičných portfólií. Tieto aktíva sa už nejavia predražene, ako to bolo v rokoch 2020 až 2021. V tom čase boli dlhopisy kupované poväčšine iba ako kapitálové zhodnotenie. Od roku 1946 však dlhopisy takmer permanentne prepadali so stratami prevyšujúcimi 10 biliónov dolárov, informuje Trend.sk.
Čo znamenajú návraty dlhopisov pre budúcnosť?
Minulá výkonnosť nezaručuje budúce výnosy a platí to aj pri investíciách do dlhopisov. Základná matematika výnosov potvrdila, že rok 2023 dosahuje oveľa lepšiu výkonnosť ako rok 2022. Opakovanie strát z roku 2022 sa nepotvrdilo.
„Vyhliadky pre dlhodobé štátne dlhopisy vyzerajú momentálne veľmi dobre,“ uviedol Michael Contopoulos, riaditeľ stratégie fixných príjmov v Richard Bernstein Advisors pre New York Times. On sám predpokladá, že by sa dlhopisy mohli ukázať ako najlepšia trieda aktív. Lepšia než akcie či komodity. Vďaka normalizácii výnosov so záporným zhodnotením agregátneho trhu sa dlhopisy stali opäť valuačne zaujímavé. A to do takej miery, že už len kupónové platby by mali vo všeobecnosti podržať infláciu.
Aké je momentálne zhodnotenie dlhopisov?
V auguste tohto roku sa výnosy 10-ročných štátnych dlhopisov dostali nad obchodné rozpätie 3,25 % až 4 %, ktoré platilo v predchádzajúcich dvoch rokoch. Dnes majú tieto dlhopisy výnos okolo 4,8 %. Krátkodobé dlhopisy však ovplyvňujú aj centrálne banky. Vysoké sadzby a úroky preto dlhopisom veľmi nelichotia. Je to kvôli tomu, že úročné hotovostné účty im priamo konkurujú. Aby im však mohli konkurovať výnosy dlhopisov musia byť vyššie ako tie peňažné.
Trhy s dlhopismi neočakávali scenár vyššieho zhodnotenia dlhopisov, ktorý sa toto leto dostal do centra pozornosti. Aktuálne ponúkané výnosy dlhopisov sa zdajú byť atraktívne pre investorov hľadajúcich stabilnejší príjem. Vládne dlhopisy aj v iných vyspelých krajinách vrátane Austrálie, Kanady, Nového Zélandu či Južnej Kórei v súčasnosti tiež obchodujú s výnosmi okolo 4 % a vyššie.
Dlhopisy sa stávajú opäť dôležitou súčasťou investičných portfólií, ktoré budú mať dôležité slovo pri celkovom zhodnotení. Podlieha tomu predpokladaná slabšia návratnosť akciových investícií v nasledujúcich rokoch, to má za následok, samozrejme, vyššie úrokové sadzby a inflácia.