Amerika nie je jediná krajina kde sa oslavuje Halloween. Vo svete nájdeme počas tohto obdobia množstvo na prvý pohľad zvláštnych zvykov. V tomto článku sa pozrieme na naozaj zaujímavé zvyklosti, ktorými si niektoré národy ucievajú svojich zosnulých príbuzných. Z niektorých vás bude mraziť a niektoré vám možno budú pripadať vtipné.
Krajina, kde sa zrodil Halloween
Vedeli ste, že Halloween nie je pôvodne americký sviatok, ale pochádza z Írska? Halloween vznikol z keltského festivalu zvaného Samhain, ktorý slávil prvý zimný deň. Tento sviatok bol hranicou medzi letom a zimou a túto dobu vnímali ľudia ako čas keď je portál medzi svetom živých a mŕtvych otvorený. Podľa Dorset College ľudia verili, že duše zosnulých prichádzajú na zem, a že naopak živí môžu navštíviť podsvetie. Počas tohto obdobia zapaľovali veľké vatry aby si uctili zosnulých a odplašili zlých duchov. Neskôr s príchodom kresťanstva sa pretvoril Halloween do podoby akej ho poznáme dnes.
Dokonca aj zvyk, ktorý poznáme z amerických filmov keď sa deti prezliekajú do masiek, chodia od domu k domu a pýtajú si sladkosti za koledy, vznikol v Írsku. Tento zvyk pochádza z dávnej tradície, keď chudobný a hladný Íri chodievali od domu k domu, modlili sa za zosnulých a dostávali za to koláče zvané “soul cakes”.
Predstavme si ešte zaujímavé írske halloweenske pochúťky. Podľa wanderaroundireland, tradičným Halloweenskym pokrmom je colcannon. Jedná sa o jedlo z varených zemiakov, kapusty a surovej cibule. Avšak Tento pokrm má ešte jednu zaujímavú ingredienciu, schovávajú sa do neho mince zabalené do papiera, ktoré sú odmenou pre deti.
Ďalšou netradičnou pochúťkou je barmbrack, bochník ovocného koláča, ktorý možno opísať ako druh sladkého chleba. Do tohto koláča sa v 18. storočí skrývali rôzne predmety ako handry, prstene, paličky, hrášok a mince. Predmet ukrytý v kúsku koláča, ktorý si človek odkrojil predpovedal budúcnosť. Handra napríklad znamenala finančné problémy, palička problémové manželstvo a prsteň znamenal budúci sobáš. V dnešnej dobe sa do koláča stále ukrýva prsteň a mince.
Festival obrovských šarkanov v Guatemale
Na jeseň sú v Guatemale silné vetry, preto je toto skvelý čas na púšťanie šarkanov. Šarkany na tomto festivale sú však gigantické, lietajú vo výške 18 metrov a ich vytvorenie trvá niekoľko týždňov. Ako uvádza CNN, táto tradícia prebieha 1. a 2. novembra a vždy priláka aj množstvo zahraničných turistov. Šarkany sú obrovské umelecké diela a sú pastvou pre oči. Sú tak veľké, že na to aby sa šarkan vypustil do vzduchu je potrebných tím ľudí. Táto tradícia je symbolom mieru, spolupatričnosti a úcty voči zosnulým.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)