Modely klimatickej krízy sa mýlili. Antarktída sa roztápa oveľa rýchlejšie

Reklama
Zdroj: Pexels

Vedci odhadujú, že Antarktída od roku 1997 stratila približne 7,5 bilióna ton ľadu, predstavuje to približne 40% ľadového šelfu. Ide o dôsledok zmeny klímy. Výskumníci z University of Leeds pozorovali viac ako 100-tisíc satelitných snímok a došli k záveru, že Antarktída sa roztápa.

Teplá voda na západnej strane Antarktídy roztápa ľad, zatiaľ čo na východe ľadové šelfy zostali rovnaké, alebo narástli, keďže voda je tam chladnejšia. Ľadové šelfy sa nachádzajú na konci ľadovcov a spomaľujú prietok do mora. Keď sa ľadovce zmenšia, uvoľnia do mora väčšie množstvo sladkej vody, čo môže narušiť prúdy južného oceánu, informuje The Guardian.

Vedci uskutočňovali meranie pomocou satelitov

„Existuje zmiešaný obraz zhoršenia ľadového šelfu, čo súvisí s teplotou oceánu a oceánskymi prúdmi okolo Antarktídy. Západná polovica je vystavená teplej vode, ktorá môže zospodu rýchlo erodovať ľadové šelfy, zatiaľ čo veľká časť východnej Antarktídy je v súčasnosti chránená pred teplou vodou pásom studenej vody na pobreží,“ uviedol doktor Benjamin Davison, odborník na pozorovanie Zeme a vedúci štúdie.

Ako uvádza The Washington Post vedci merali medziročné zmeny ľadu pomocou satelitov, ktoré dokážu vidieť cez hustý mrak počas dlhých polárnych nocí. Pozorovali pritom viac ako 100-tisíc snímok urobených z vesmíru, aby tak dokázali analyzovať stav ľadovcov. Roztápanie ľadovcov môže mať pri nepriaznivých situáciách veľmi negatívne vedľajšie účinky pre zvyšok zemegule. Odhadovaných 67 biliónov ton sladkej vody uvoľnenej do oceánu počas 25-ročného obdobia ovplyvňuje morské prúdy, ktoré prepravujú teplo a živiny po celom svete.

Ide o prejav klimatickej krízy

Vedci sa domnievajú, že úbytok ľadu je výsledok klimatickej krízy, pretože ľadu by znovu pribúdalo viac a rýchlejšie, ak by išlo o súčasť cyklu prirodzených zmien. „Očakávali sme, že väčšina ľadovcových šelfov prejde cyklami rýchleho, ale krátkodobého zmenšovania, a potom pomaly opäť narastie. Namiesto toho vidíme, že takmer polovica z nich sa zmenšuje bez známok zotavenia,“ dopĺňa Davison.

Najnovšie výsledky štúdii prichádzajú s tým, že Antarktída sa pravdepodobne bude otepľovať takmer dvakrát rýchlejšie ako zvyšok sveta a rýchlejšie, ako predpovedajú modely klimatickej krízy.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie