Na Slovensku máme množstvo jedinečných pokrmov, ktoré nenájdeme nikde inde na svete. Tieto kulinárske poklady sme boli vyskúšať za vás. Ktoré špeciality sa oplatí ochutnať?
Kremnické krumple
Atkáryho kremnická krumpľa prekvapivo nie je pokrm zo zemiakov, ale veľmi skvelý dezert chuťovo pripomínajúci tiramisu. Alojz Atkáry bol cukrár, ktorý mal v Kremnici v roku 1911 cukrársku výrobu. Známy sa stal vďaka jeho dezertu s názvom Atkáryho kremnická krumpľa. Základom dezertu sú piškóty, ktoré sa naplnia dvomi druhmi krémov a obalia sa do orechovo-cukrového cesta. A prečo názov krumpľa? Pretože sa formujú do tvaru zemiaku. Krumple sa vyrábajú v replike cukrárskej dielne Alojza Atkáryho, ktorá je dobovo zariadená – dokonca v nej pečú pekárky v dobových kostýmoch a hrá tam hudba z 20. rokov minulého storočia, takže máte pocit, ako keby ste sa preniesli v čase.
Ak chcete nielen ochutnať túto dobrotu, ale vidieť aj výrobu na vlastné oči, môžete navštíviť cukrársku dielňu, ktorá sa nachádza na poschodí nad Informačným centrom v Kremnici medzi vstupnými bránami do historického centra mesta. Otváracie hodiny sú od stredy do soboty v čase od 10:00 do 14:00 hod. Krumple si môžete kúpiť aj denne v Informačnom centre, alebo si ich dať ku kávičke v cukrárni Kremnické medovníky, ktorá sa nachádza na začiatku pešej zóny.
Liptovské droby
Ide o tradičný druh jaterníc so zemiakovou náplňou, ktorý vzniká starou remeselnou výrobou. Zemiaková zmes so škvarkami, cibuľou a cesnakom sa plní do hovädzích čriev. Prvá písomná zmienka o tejto unikátnej špecialite pochádza z časopisu Zvesti z roku 1930. Od roku 2021 sa Liptovské droby stali európskym unikátom a môžu sa pýšiť tým, že sú zaregistrované v systéme kvality Európskej únie a dostali známku chráneného zemepisného označenia.
Ak by ste chceli droby ochutnať, na internete je dostupný recept, prípadne môžete navštíviť jednu z reštaurácií, kde sa táto pochúťka podáva, či už v reštaurácii Liptovská izba a Taverna, v Kolibe Gréta alebo v Sojka Resorte.
Muránske buchty
Muránske buchty sa pečú výhradne len v obci Muráň. Počiatky tejto delikatesy siahajú do 60. rokov minulého storočia. Recept starých mám sa v Muráni dedil po desaťročia z generácie na generáciu. Toto viackrát prekladané kysnuté cesto v sebe skrýva bohatú sladkú náplň. Po upečení je povrch posypaný práškovým cukrom. Sú mäkké, trochu nadýchané a ak máte radi sladké, určite vám budú chutiť.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)