Európske ekonomiky čelia viacerým problémom. Vytvoril sa teda plán, ako zlepšiť a posilniť európske hospodárstvo. Tento grafický návrh bol prirovnaný k pentatlonu, tzv. päťboju, pretože posudzuje krajiny EÚ z piatich hľadísk. Z výsledkov možno predpokladať, že niektoré štáty čakajú ťažké roky.
Európske ekonomiky čaká niekoľko znepokojivých rokov. Nemecko je pravdepodobne v recesii. Inflácia klesá, avšak pomalým tempom. Podnikateľská dôvera sa naďalej zhoršuje. Z toho dôvodu bol bývalý šéf Európskej centrálnej banky (ECB) Mario Draghi požiadaný, aby vymyslel plán na posilnenie európskeho hospodárstva.
The Economist zoradil krajiny EÚ podľa piatich hlavných ukazovateľov, ktorým čelia všetky európske ekonomiky. Sú to dopyt, dlhy, demografia, dekarbonizácia európskeho hospodárstva a tlak oddelenia od svetových autokracií. Britský týždenník túto nelichotivú situáciu označil ako „európsky ekonomický päťboj“.
Boj s dopytom
ECB je povinná zvýšiť úrokové sadzby, aby znížila infláciu. V Rakúsku je ročná inflácia stále na úrovni 5,8 %, zatiaľ čo v Grécku klesla na 2,4 %, čo je v blízkosti cieľa ECB 2 %. Rovnaká úroková sadzba by však mohla byť čoskoro pre jednu krajinu príliš nízka a pre druhú zas príliš vysoká. V ideálnom prípade by sa inflácia vo všetkých európskych krajinách mala nachádzať blízko priemeru eurozóny, čo v súčasnosti predstavuje 4,3 %. Štáty, ktorých miera inflácie sa príliš odchyľuje od priemeru eurozóny, čaká veľmi nákladné obdobie prispôsobovania sa.
Zadlženie krajín
Vyššie úrokové sadzby zasiahnu viac tie štáty, ktoré už majú vysoké verejné alebo súkromné pôžičky. Írsko, Cyprus alebo Luxembursko majú síce vysoký firemný dlh, ale veľmi to neovplyvnilo ich tamojšiu ekonomiku. Na druhej strane, v Maďarsku, Holandsku a škandinávskych krajinách sa súkromný dlh stane pravdepodobnou brzdou spotreby, výstavby a investícií. Z toho dôvodu vlády budú nútené vyčleniť viac prostriedkov na dlhovú službu.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)