Tomáš Strachota sa už viac ako 12 rokov venuje chovu exotických vtákov, z výstav po celej Európe nosí do rodného Česka zlaté medaily.
„Tiež nezabúdajte na dlhovekosť, obzvlášť u veľkých papagájov. Niektoré druhy sa dožívajú v priemere aj 40, ďalšie až 70 rokov,“ hovorí v rozhovore skúsený chovateľ.
Je náročné naučiť papagájov „rozprávať“?
S hovoriacimi papagájmi skúsenosti nemám. Zatiaľ som vždy choval vtáky v klietkach či voliérach v pároch alebo v kŕdli, hoci niekoľko mláďat papagájov som pre kamarátov ručne dokŕmil zhruba od desiateho dňa.
Treba poznamenať, že v skutočnosti papáji nerozprávajú, ale iba imitujú. Aby sa papagáj naučil opakovať slová, ktoré chceme, treba mať veľkú trpezlivosť, často sa mu venovať a opakovať mu dané slovo či slová. Je to časovo náročné a každému jedincovi to trvá rôzne dlho.
Všeobecne sú vhodnejšie papagáje, no nie je nutné siahnuť hneď po are či žakovi, aby sme získali „hovoriaceho“ papagája. Poznám pár príkladov, kedy majitelia naučili „hovoriť“ aj andulku či korelu. Väčšinou išlo o imitáciu zvukov, občas aj o slová.
Na čo treba pred kúpou papagája myslieť?
Najdôležitejšie je si uvedomiť, že ak si chcete kúpiť papagája ako domáceho maznáčika, ako prvé je potrebné, aby bol plne odstavený, vedel žrať rôzne druhy potravy, aby bol doperený a bez známok ochorenia.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Ešte pred zaobstaraním treba vedieť, aký bude papagáj hlučný a akú veľkú voliéru potrebuje, aby mohol lietať. Prípadne ho treba často vypúšťať, aby sa pretiahol. Odporúčam si niečo o konkrétnom druhu čo-to prečítať. Pomôžu hlavne knihy, v ktorých bývajú väčšinou overené a pravdivé informácie. Na internete panuje presný opak.
Tiež nezabúdajte na dlhovekosť, obzvlášť u veľkých papagájov. Niektoré druhy sa dožívajú v priemere aj 40, ďalšie až 70 rokov.
Špecializuješ sa na výstavné chovateľstvo. Ktoré druhy je zaujímavé chovať pre výstavníctvo?
Najviac rozšírené druhy vo výstavnom chovateľstve sú tie, ktoré sú najviac domestikované, a teda kanárik, andulka a zebrička. Potom napríklad korela, Amadina Gouldovej, ryžovník alebo amadinka ostrochvostá.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)