Mikuláš Černák môže byť po 26 rokoch na slobode. O jeho žiadosti o podmienečné prepustenie rozhoduje súd. Bývalá dozorujúca prokurátorka Eva Mišíková v novej relácii V tieni zločinu exkluzívne prehovorila o jeho premene, zlyhaní štátu v 90. rokoch, ale aj o tom, že to bola práve ona, komu Černák prvý raz oznámil, že chce spolupracovať.
Ide naozaj o nápravu, alebo je to len dobre zahraná rola?
Diskusia o podmienečnom prepustení Mikuláša Černáka, jedného z najznámejších mafiánov 90. rokov, rozdelila verejnosť. Na jednej strane je viac než 25 rokov výkonu trestu, pozitívne znalecké posudky a hodnotenia správania vo väznici, na druhej strane brutálne činy a obavy, že všetko môže byť len dobre pripravený scenár.
„Znalci uviedli, že Mikuláš Černák netrpí žiadnou duševnou poruchou ani psychózou. To je pre neho veľmi pozitívne,“ odznelo na úvod relácie V tieni zločinu na TV Spark. „Aj tie informácie, ktoré prenikli, tak zdá sa, že posudky zrejme budú v prospech Mikuláša Černáka,“ dodala.
Právnička pripomenula, že zákon presne stanovuje podmienky, ktoré musia byť splnené – od uplynutia 25 rokov cez hodnotenie správania až po prejavy ľútosti a resocializácie.
Prečo začal Černák spolupracovať až po doživotí?
Mišíková v relácii exkluzívne prezradila, že to bola ona, komu Černák prvýkrát vyjadril vôľu spolupracovať: „Pamätám si presne, keď som vošla do cely. Povedal mi: ‘Chcem s vami spolupracovať’. Bolo to okolo rokov 2011 – 2012.“
Tvrdí, že si Černák vtedy uvedomil, že ho zločinecká skupina, ktorú viedol, nechala napospas.
„Zostal v tom sám. Bol prekvapený, že ľudia, ktorí s ním páchanie násilných činov tvorili, neboli potrestaní.“
Film, glorifikácia a verejná mienka
V čase, keď prebieha súd o možnom prepustení, prichádzajú do kín dva filmy o Černákovi. Ich načasovanie mnohí vnímajú ako problematické – a možno aj ako nástroj verejného tlaku. „V druhej časti filmu je brutalita znázornená oveľa jemnejšie, ako bola v realite,“ skonštatovala Mišíková.
Zároveň ale pripomenula, že film neospravedlňuje, len ilustruje dobu, ktorú mnohí mladí dnes nepoznajú. Podľa jej slov nemôžu mať mediálne reakcie vplyv na rozhodovanie súdov.
Je obava z návratu 90. rokov na mieste?
Moderátor opísal vlastnú skúsenosť z fitcentra, kde počul mladých chlapcov hovoriť o Černákovi ako o „frajerovi“. Mišíková však obavy z návratu mafie do ulíc odmieta: „Nemyslím si, že sa násilie z 90. rokov môže vrátiť. Doba je iná, spoločnosť je iná. Skôr tu dnes dominuje sofistikovaná ekonomická trestná činnosť.“
Čo ak sú všetky posudky pozitívne?
Rozhodovanie súdu ešte nie je uzavreté. Ten sa môže odvolávať na zákonné kritériá, no nemôže vyhodnocovať priťažujúce okolnosti ako incident s bývalým premiérom Dzurindom alebo ďalšie priznania po doživotí.
„Súdy nemôžu rozhodovať podľa mediálneho obrazu. Musia sa opierať o zákon a dôkazy. Ak podmienky budú splnené, môžu rozhodnúť o prepustení, ale musia to veľmi dôkladne odôvodniť,“ uzatvára Mišíková.