Oxid uhličitý nemusí byť strašiak, možno ho premeniť späť na palivo. Vedci sú o krok bližšie k riešeniu

Reklama
Zdroj: FREEPIK/freepic.diller, wirestock

Vedci z celého sveta pracujú na tom, aby bolo možné premeniť vyprodukovaný oxid uhličitý späť na palivo skôr, ako sa dostane vôbec do atmosféry. Spaľovanie fosílnych palív do atmosféry uvoľňuje obrovské množstvo CO2, čím sa otepľuje klíma Zeme, čo vedie k celosvetovo prehlbujúcej sa kríze. Je však možné tento proces zvrátiť tým, že CO2 budeme opätovne premieňať na palivo?

Chemicky je takéto niečo možné a v malom rozsahu sa to už aj podarilo. Vedci z celého sveta pracujú na tom, aby to bolo možné v priemyselnom meradle. Išlo by tak o „recyklovanie“ oxidu uhličitého späť na palivo ešte predtým, ako vôbec zasiahne atmosféru a prispeje tak k zmene klímy.

Zdroj: FREEPIK

Výskumy založené na vracaní džina do fľaše

Teoreticky je chemická reakcia, pri ktorej sa fosílne palivá spaľujú za vzniku oxidu uhličitého, vody a energie, reverzibilná. Čo znamená, že je možné vziať množstvo oxidu uhličitého a vody, ktoré sa uvoľnilo, a spojiť ich s množstvom energie ekvivalentným množstvu, ktoré vzniklo pri spaľovaní paliva. Niektorí vedci to prirovnávajú k procesu „vrátenia džina späť do fľaše“. „Okrem toho, že CO2 skúmame na výrobu palív, tak už dnes máme množstvo technológii, ako ho využiť na výrobu iných materiálov. Napríklad v stavebníctve, alebo ho využiť iným spôsobom na základné chemikálie,“ uvádza vedkyňa Palva Eliášová pre DVTV.

Ako celý proces funguje?

Premenenie CO2 späť na palivo je veľmi podobné procesu hydrolýzy – „rozdeľovania vody“, ktorý sa používa na výrobu vodíka a kyslíka vedením elektriny cez vodu pomocou elektród. „V našom prípade na to potrebujeme nejaký solárny fotoreaktor, kde základným a najdôležitejším komponentom je fotokatalyzátor. Tento fotokatalyzátor, to je vlastne materiál, ktorý umožní premenu oxidu uhličitého za oveľa miernejších podmienok, alebo za menej vloženej energie, než by tomu bolo bez katalyzátora. V prípade CO2 by to bez katalyzátora vôbec neprebiehalo. Takže potrebujeme nejaký fotokatalyzátor, potrebujeme náš oxid uhličitý, vhodný reaktor a môžeme začať,“ opisuje vedkyňa.

Zdroj: UKFORUM

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie