ELON MUSK prekvapil. Napriek TRUMPOVI navrhuje s EÚ bezcolnú zónu

Zdroj: AP Photo/Alex Brandon, Pixabay.com/USA-Reiseblogger
Reklama

Elon Musk, známy vizionár a šéf Tesly či vesmírnej spoločnosti SpaceX, znovu rozvíril hladinu verejnej diskusie. Tentokrát nie svojím technologickým výstrelkom, ale jasným politickým postojom. V rozhovore s Matteom Salvinim, lídrom talianskej pravicovej strany Liga, predstavil odvážny návrh: vytvorenie zóny voľného obchodu medzi Európou a Spojenými štátmi, kde by neexistovali žiadne clá.

Ide pritom o prekvapivý krok najmä v kontexte aktuálnych politických napätí. Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorej je Musk súčasťou ako poradca, len nedávno zaviedla nové vysoké clo vo výške 20 % na množstvo európskeho tovaru. Táto situácia tak ukazuje, že Muskove názory sa od oficiálnej politiky Bieleho domu v niektorých ohľadoch výrazne líšia.

Oslabenie obchodných bariér ako cesta vpred

Ako uviedli novinky.cz, Musk svoj návrh prezentoval jasne. Nulové colné sadzby by podľa neho mohli vytvoriť zdravšie ekonomické prostredie, posilniť spoluprácu a zabezpečiť dlhodobý rast na oboch stranách Atlantiku. Tvrdí, že Európa a Severná Amerika by mali spolupracovať úzko a voľný obchod je podľa neho kľúčom k prosperite.

Jeho výrok prichádza v čase, keď sa napätie medzi USA a EÚ stupňuje. Cla, ktoré Washington nedávno zaviedol, zasiahli nielen Taliansko, ale aj ďalšie členské štáty Únie. Mnohé z nich pritom zvažujú odvetné opatrenia, ktoré by mohli vyústiť až do obchodnej vojny.

Otvorené hranice a sloboda pohybu

Okrem colnej politiky sa Musk vo videorozhovore vyjadril aj k otázke voľného pohybu ľudí. Vyjadril presvedčenie, že jednotlivci by mali mať právo slobodne pracovať či podnikať na oboch kontinentoch. Vyzýval na uľahčenie administratívnych prekážok a väčšiu otvorenosť medzi USA a Európou.

Jeho názor kontrastuje so sprísnenými hraničnými kontrolami v USA, ktoré sa v poslednom čase stali terčom ostrej kritiky. Podľa dostupných informácií totiž americkí pohraničníci viackrát zadržali alebo deportovali aj občanov EÚ s platnými dokumentmi.

Podpora zo strany talianskej pravice

Zaujímavé je aj to, že Musk si pre rozhovor vybral práve Mattea Salviniho, známeho svojím tvrdým postojom k migrácii a euroskeptickými názormi. Podporu však vyjadril aj premiérke Giorgii Meloniovej, ktorá je politickou spojenkou Trumpa. Napriek tomu však kritizovala zavedenie ciel a vyhlásila, že Taliansko sa bude usilovať o dohodu, ktorá by zabránila obchodnej konfrontácii medzi Západom a zvyškom sveta.

Minister hospodárstva Giancarlo Giorgetti zo strany Liga dokonca pred Muskovým vystúpením upozornil, že Rím uprednostňuje deeskaláciu a nechce sa pustiť do odvetných krokov, ktoré by situáciu ešte viac vyostrili.

Signál do budúcnosti?

Hoci Elon Musk nemá v rukách legislatívnu moc, jeho vplyv na verejnú mienku a technologický sektor je nepopierateľný. Jeho výzva k spolupráci a zjednodušeniu obchodných a pohybových bariér medzi USA a EÚ môže znamenať dôležitý signál – že aj uprostred politických napätí existujú hlasy volajúce po rozumnom dialógu a konštruktívnych riešeniach.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Ekonomika a biznis