350 km/h. Indonézia otvorila prvú vysokorýchlostnú železnicu, na Slovensku jazdia najrýchlejšie vlaky polovičnou rýchlosťou

Reklama
Zdroj: FOTO TASR/AP

Indonézia v pondelok spustila prevádzku prvej vysokorýchlostnej železnice v juhovýchodnej Ázii, informuje TASR.

Rýchlovlak Whoosh pri maximálnej rýchlosti 350 kilometrov za hodinu spojí hlavné mesto Jakarta s ekonomickým centrom krajiny mestom Bandung za 45 minút. Zvládnuť 142 kilometrovú trasu doteraz trvalo zhruba tri hodiny. Názov Whoosh je skratka sloganu „Waktu Hemat, Operasi Optimal, Sistem Handal“, čo v indonézštine znamená „úspora času, optimálna prevádzka, spoľahlivý systém“.

„Vysokorýchlostný vlak Jakarta-Bandung predstavuje náš efektívny, priateľský a integrovaný systém hromadnej dopravy. Je symbolom našej modernizácie vo verejnej doprave, ktorá sa plynulo spája s ostatnými druhmi dopravy,“ povedal indonézsky prezident Joko Widodo počas slávnostného ceremoniálu na hlavnej stanici v Jakarte.

Vlak s kapacitu 600 osôb je súčasťou infraštruktúrnych projektov Pásmo a cesta, ktoré podporuje Peking. Vysokorýchlostnú železnicu postavila spoločnosť PT KCIC, ktorú tvoria štyri indonézske štátne firmy s pomocou čínskej štátnej spoločnosti China Railway.

Hodnota projektu mala byť pôvodne do päť miliárd dolárov a mal byť dokončený do roku 2019. Pre stavebné komplikácie a covidovú pandémiu sa však suma vyšplhala na 7,3 miliardy dolárov, uvádza stanica BBC News.

Indonézsky minister dopravy Budi Karya Sumadi minulý týždeň potvrdil, že vláda predĺži trasu vysokorýchlostného vlaku z Bandungu do druhého najväčšieho mesta krajiny Surabaya.

Ceny lístkov na nový moderný rýchlovlak ešte neboli stanovené, podľa odhadov by však jednosmerný lístok mohol stáť od 250.000 do 350.000 rupií (15 až 22 eur).

Slovenské vlaky sú pomalé

Podľa informácií tvnoviny.sk dosahujú najrýchlejšie slovenské vlaky na vybraných tratiach rýchlosť iba 160 km/h. Rebríček s najrýchlejšími vlakmi na svete vedie Čína, v top 5 sa ďalej umiestnili Taliansko, Francúzsko, Japonsko a Španielsko.

V porovnaní so Slovenskom jazdia vlaky rýchlejšie aj v Maroku, Uzbekistane, Rusku či Turecku.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie