Ochrana života pri konfrontácii s najväčšou šelmou Slovenska: TOTO sú zásadné rady, ako prežiť stretnutie s medveďom

Ilustračná fotografia (Zdroj: Facebook/Sprej na medveďa)
Reklama

S príchodom jari sa na Slovensku opäť zvyšuje aktivita medveďov, ktoré sa po zime vydávajú na hľadanie potravy. S týmto obdobím však prichádzajú aj čoraz častejšie stretávania so zverou, čo v niektorých prípadoch končí tragédiou. Ako sa správne chovať, aby ste prežili konfrontáciu s medveďom? A čo robiť, ak už k útoku dôjde? Prečítajte si našu príručku na ochranu života pri stretnutí s touto nebezpečnou šelmou.

Prečo je jar nebezpečná?

S príchodom teplých dní sa medvede, po zime vyhladované, vydávajú do lesov. Ich hlavnou prioritou je potrava, ktorá ich privádza do miest, kde môžu byť nebezpečné pre ľudí.

Ako pre denník Pravda.sk zdôraznila hovorkyňa Tatranského národného parku (TANAP) Nina Obžutová, najnebezpečnejším obdobím z hľadiska možných konfliktov medzi človekom a medveďom je čas medvedej ruje, ktorá sa začína koncom apríla a trvá až do začiatku júla. Z tohto dôvodu ochranári apelujú na verejnosť, aby v tomto čase zvýšila obozretnosť pri pohybe v lese.

„Medvede nepohŕdnu korienkami rastlín a napríklad aj kadávermi zvierat, ktoré neprežili zimu. Avšak lákavé sú aj ľudské obydlia, kde je častokrát nájsť potravu omnoho jednoduchšie ako vo voľnej prírode. Medvede si dokonca generačne odovzdávajú informáciu o dostupnosti potravy pri odpadkových nádobách. Medvieďatá sa tak učia chodiť na miesta, kde môže byť pre človeka ich prítomnosť nebezpečná,“ priblížila hovorkyňa Správy Tatranského národného parku (TANAP) Nina Obžutová.

Ako sa vyhnúť stretu s medveďom?

Rady odborníkov zo Štátnej ochrany prírody vám pomôžu minimalizovať riziko stretnutia s medveďom. Podľa nich je kľúčová prevencia. Turisti by sa mali vyvarovať pohybu v lese počas úsvitu a súmraku, teda v časoch, keď sú medvede najviac aktívne. Počas prechádzok je vhodné vydávať zvuky – rozprávať sa nahlas, spievať alebo si na batoh zavesiť zvonček, ktorý upúta pozornosť. Medvede sa totiž zvyčajne snažia ľudskému kontaktu vyhnúť, ak o prítomnosti človeka vopred vedia.

Ako rozpoznať nebezpečné územie?

Ak narazíte na poškriabané kmene, okamžite opustite danú lokalitu. Medvede si svoje teritórium vyznačujú rôznymi spôsobmi. Stopami, výkalmi a tzv. medvedími stromami, ktoré sú poškriabané, ohryzené alebo na nich vidno zvyšky srsti, ktorou sa o ne trú. Ak turista spozoruje takéto znaky, mal by dané miesto čo najskôr opustiť.

Zdroj: Unsplash/ Jessica Weillerová

Čo robiť, ak je už neskoro na únik?

V prípade, že dôjde k blízkemu stretu, zachovajte pokoj. Ak medveďa spozorujete z väčšej vzdialenosti, napríklad na opačnom svahu, môžete si vydýchnuť, pretože ste vo výhode. V takom prípade je rozumné otočiť sa a vrátiť sa tou istou cestou, aby ste sa vyhli riziku. Ak je však stretnutie bližšie, zachovajte pokoj. Jemným a pokojným hlasom medveďovi dajte najavo svoju prítomnosť. Vyhnite sa priamemu očnému kontaktu, no sledujte jeho správanie. Neodvracajte sa chrbtom, neponáhľajte sa, a určite neutekajte. Pomalým krokom ustúpte tým smerom, odkiaľ ste prišli.

Obzvlášť nebezpečné sú situácie, keď narazíte na medvedicu s mláďatami. Vtedy je obzvlášť ostražitá a chráni svoje potomstvo. Za žiadnych okolností sa nesnažte prejsť medzi ňu a jej mláďatá. Ak sa do takejto situácie dostanete, snažte sa cúvať a nezmiznúť jej z dohľadu.

Kľúčové je neprejaviť agresiu. Neútočte na medveďa, nehádžte po ňom predmety a nevydávajte prudké pohyby. Neotáčajte sa mu chrbtom, nepozerajte mu priamo do očí a rozhodne neutekajte. Snažte sa pôsobiť pokojne, aby medveď necítil ohrozenie a nezačal sa brániť.

Ako sa zachovať pri útoku?

V prípade stretnutia s medveďom platí jedno základné pravidlo. A tým je to, že nepokúšajte sa s ním bojovať, pretože šanca na víťazstvo je takmer nulová. Aj keď sa cítite ohrození, útok by mohol medveďa ešte viac podráždiť. Medvede majú výrazne väčšiu silu ako človek a konfrontácia by mohla skončiť tragicky. Sledujte správanie medveďa, či prejavuje známky nervozity alebo agresivity.

Varovné signály môžu zahŕňať:

  • fučanie,
  • mrmčanie,
  • cvakanie zubami,
  • slintanie,
  • vrčanie,
  • mávanie labou,
  • rev.

Postavenie sa na zadné nie je prejav útoku, ide o snahu lepšie sa zorientovať. Výpad smerom k vám býva často len výstrahou, že máte ustúpiť.

Ak však dôjde k priamej hrozbe, je dôležité vedieť, ako reagovať. Ak máte pri sebe medvedí sprej, neváhajte ho použiť. Je určený na to, aby medveďa odradil a dal vám šancu ustúpiť. Účinný sprej by mal mať aspoň 225 g, obsah kapsaicínu 1–2 % a dostrek minimálne 7,5 metra so striekaním aspoň 6 sekúnd.

Ak sprej nemáte, podľa odporúčania ŠOP SR je vhodné zvoliť pasívnu obranu: ľahnite si tvárou k zemi, rukami si chráňte krk a hlavu a nehýbte sa. V tejto polohe zotrvajte až do momentu, kým medveď neodíde.

Zdroj: FOTO TASR/Miroslava Mlynárová, ISTOCK/Timon Schneider

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Z domova