Čiarové kódy na produktoch sú bežnou súčasťou nákupov, no číslo 858 neznamená automaticky slovenský pôvod. Ako to teda je? Objavte, čo sa skrýva za čiarovými kódmi a ako sa výrobcovia pripravujú na zmenu označovania.
Mnoho spotrebiteľov si stále myslí, že čiarový kód začínajúci číslom 858 zaručuje slovenský pôvod výrobku. V skutočnosti ide o prefix, ktorý označuje krajinu, kde bol pridelený kód, v tomto prípade Slovensko. To však neznamená, že výrobok musí pochádzať zo Slovenska. Tento systém je zložitejší, než sa môže zdať na prvý pohľad, píše portál zive.aktuality.sk.
Aký je rozdiel medzi krajinou pôvodu a krajinou pridelenia kódu?
Expert na identifikáciu tovaru Peter Kolarovszki vysvetľuje, že čiarový kód s prefixom 858 neukazuje krajinu výroby, ale len krajinu, v ktorej bol kód pridelený. To znamená, že výrobok môže byť vyrábaný v zahraničí, ale stále môže mať slovenský kód, ak ho výrobca alebo distribútor požiadal o jeho pridelenie.
„858 je prefix pre Slovensko, ktorý mu pridelila centrála GS1 ešte pri vzniku identifikácie tovaru. No dôležité je povedať to, kto môže o používanie tohto prefixu požiadať. A môže to byť vlastník značky. To znamená, že ak má nejaký obchodný reťazec svoju značku chrumiek X, tak ich výrobu môže zastrešiť nejaký producent A,“ priblížil.
Aj keď výrobca môže mať sídlo na Slovensku a predávať chrumky s prefixom 858, neznamená to, že ich vyrobil práve tu. Produkty s týmto kódom môžu pochádzať aj z inej krajiny. To, že výrobok nesúci slovenský kód bol vyrobený mimo Slovenska, ešte nemusí byť na etikete viditeľné.
„Keď si tento obchodný reťazec povie, že nie je spokojný s výrobcom A, môže dať chrumky rovnakej značky vyrobiť producentovi B, pokojne aj z inej krajiny, no chrumky budú mať naďalej rovnaký EAN. Vlastník značky teda len zmení dodávateľa, no jednoznačný identifikátor ostane,“ vysvetlil.
Často sa stáva, že distribútor, ktorý nakupuje tovar z iných krajín, môže predávať výrobky s prefixom 858. Napríklad kurča, ktoré bolo chované a zabité v zahraničí, ale na Slovensku sa spracuje a označí slovenským čiarovým kódom. Legislatíva síce vyžaduje, aby boli informácie o pôvode mäsa jasne uvedené na etikete, no samotný kód nemusí odrážať reálny pôvod.
Ako sa budú označovať produkty v budúcnosti?
Vzhľadom na vznikajúce nejasnosti sa výrobcovia a predajcovia pripravujú na prechod na novú formu označovania – QR kódy. Tieto kódy ponúknu spotrebiteľom viac informácií ako len číslo produktu, vrátane údajov o šarži, dátume výroby a krajine pôvodu. Tento krok prinesie výrazné zlepšenie v transparentnosti a pomôže vyhnúť sa nedorozumeniam.
Prefixy jednotlivých krajín, ktoré im pridelila organizácia GS1, sú verejne dostupné na oficiálnom webe GS1. Tieto prefixy označujú krajinu, ktorá zodpovedá za registráciu a priradenie čiarového kódu výrobcom a distribútorom v danej krajine.