Slováci si stále nemôžu dovoliť vlastné bývanie. Analytik vysvetľuje, prečo ceny nehnuteľností neklesajú

bývanie-byt
Illustračné foto. Zdroj: TASR/Pavel Neubauer, Freepik/freepik
Reklama

Keďže rast reálnych miezd na Slovensku nesiaha na rastúce ceny nehnuteľností, komplikuje sa tým dostupnosť bývania.

Ceny bytov v krajských mestách sa za posledných sedem rokov zdvojnásobili. Podľa dát realitného barometra Realitnej únie SR sa v súčasnosti dostali nad 3000 eur za štvorcový meter (m2).

Dvojnásobok za ceny bytov

V porovnaní s vývojom priemernej mzdy na Slovensku tempo zdražovania bytov výrazne prekonalo zvyšovanie platov. Upozornila na to Realitná únia SR.

„Hodnota Realitného barometra za 7 rokov stúpla o 101,1 %, zatiaľ čo platy narástli len o 57,8 %,“ priblížil hlavný analytik Realitnej únie SR Vladimír Kubrický s tým, že na konci roka 2017 bola priemerná mzda na Slovensku 1041 eur, koncom vlaňajška to bolo 1643 eur.

Hoci sa ceny bytov za posledných sedem rokov zdvojnásobili, podľa Realitnej únie rástli nerovnomerne. Najmenej rástli ceny starších trojizbových bytov v Nitre.

Naopak, najvyšší nárast cien zaznamenali pri novších trojizbových bytoch v Žiline, ktorých ceny sa za sedem rokov zvýšili o 162 %. Pri porovnaní dvoj- a trojizbových bytov rýchlejšie rástli ceny dvojizbových jednotiek.

Platy nedosahujú na rastúce ceny nehnuteľností

Keďže rast reálnych miezd nesiaha na rastúce ceny nehnuteľností, komplikuje sa tým dostupnosť bývania. Podľa portálu O peniazoch sa situácia nezlepšuje ani pozvoľným poklesom úrokových sadzieb, ktoré by mohli lákať obyvateľov na vybavenie hypotéky a kúpu bytu.

„Ich vplyv je totižto takmer v plnej miere kompenzovaný nárastom cien nehnuteľností. Dostupnosť bývania sa tak výraznejšie nezlepšila a výrazne zaostáva za úrovňami v predchádzajúcom období,“ uvádza Národná banka Slovenska (NBS) v pravidelnom komentári.

Podľa analytika spoločnosti Proxenta Slavomíra Freša sa pod súčasný vývoj podpísali aj konsolidačné opatrenia, ktoré zvýšili sadzbu dane DPH z 20 na 23 percent.

„Len samotná zvýšená DPH má tento rok odčerpať kupujúcim 756 miliónov eur. Ak sa k tomu pripočítajú ďalšie konsolidačné opatrenia, ľuďom ostane na nákup nehnuteľností menej prostriedkov,“ vysvetľuje Frešo.

Ako zlepšiť dostupnosť bývania?

Ďalším z negatívnych faktorov je nedostatočná výstavba nových bytových jednotiek, ktorá by naplnila dopyt na slovenskom trhu a zároveň vytvorila dostatočný tlak na klesanie cien za byty.

„Keď je bytov nedostatok a zároveň klesajúce úroky hypoték lákajú ľudí ku kúpe, výsledok je jasný – ceny idú hore. Nižší úrok na hypotéke tak ľuďom často ‚zožerie‘ práve vyššia cena nehnuteľnosti,“ varuje Frešo.

Analytik navrhuje riešenie, ako s nepriaznivým vývojom zatočiť. Jedna z možností je rast platov zamestnaných, ktoré by prevýšili infláciu alebo cenovo dostupné hypotéky.

Ďalšia možnosť je začať s masívnou výstavbou nájomných bytov. Takú sľuboval napríklad Boris Kollár pred tromi rokmi, ktorý chcel vybudovať pri Bratislave akési satelitné mestečko s 20-tisíc bytmi.

Realita je podľa Štatistického úradu veľmi žalostná, keďže sa v minulom roku dokončila výstavba najmenšieho počtu bytov za uplynulých sedem rokov.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Ekonomika a biznis